صدور هشدار نارنجی هواشناسی
سازمان هواشناسی در پی تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری‌های محلی، در برخی استانها از جمله آذربایجان غربی هشدار هواشناسی سطح نارنجی را صادر کرد.
کد خبر: ۱۱۶۸۲۹۷
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۸ 24 May 2024

به گزارش تابناک آذربایجان غربی،​ سازمان هواشناسی در پی تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایدارهای محلی در روزهای شنبه ۵ خرداد و یکشنبه ۶ خرداد، هشدار هواشناسی سطح نارنجی صادر کرد.

رگبار باران، رعدو برق، تگرگ، مه، صاعقه و وزش باد نسبتا شدید تا شدید از جمله مخاطرات این سامانه بارشی خواهد بود.

این سامانه در روز شنبه استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران، شمال مرکزی، مازندران و در روز یکشنبه استان‌های گیلان، قزوین، ارتفاعات استانهای البرز و تهران، شمال آذربایجان غربی، شمال زنجان را در بر می‌گیرد.

از جمله مخاطرات احتمالی فعالیت این سامانه می‌توان به اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل و در نواحی کوهستانی و احتمال سقوط سنگ و خسارت به محصولات باغی و زراعی و احتمال ریزش سنگ در گردنه‌ها اشاره کرد.

در نتیجه به اقداماتی از قبیل پرهیز از سفرهای غیر ضروری، خودداری از پروازهای ورزشی و تفریحی، بالگرد و هواپیماهای سبک، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و به ویژه در نواحی سردسیر کنترل دما و رطوبت در سالن‌های پرورشی و استفاده از محلول‌های ضد تنش در گیاهان باغی و زراعی توصیه می‌شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار