کشت بهاره در استان با کشت محصول چغندر قند آغاز شده و امسال طبق الگوی کشت ابلاغی ۳۰ هزار هکتار از اراضی زراعی به این محصول اختصاص می‌یابد.
کد خبر: ۱۱۶۰۷۶۴
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۷:۴۷ 31 March 2024
به گزارش تابناک آذربایجان غربی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: کشت بهاره در استان با کشت محصول چغندر قند آغاز شده و امسال طبق الگوی کشت ابلاغی ۳۰ هزار هکتار از اراضی زراعی به این محصول اختصاص می‌یابد.
 
شهباری افزود: سطح ابلاغی برای کشت چغندرقند در استان نسبت به سال گذشته یک‌هزار هکتار کاهش یافته است.
 
وی با اشاره به اینکه امسال آرایش کشت مورد نظر به صورت ۵۰ در ۲۵ یا ۴۰ در۶۰ به کشاورزان و کارخانه داران ابلاغ شده، ادامه داد: آبیاری قطره‌ای یا نوار تیپ نیز نوع آبیاری مورد نظر برای این محصول است.
 
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: این وضعیت به هر یک از بوته‌های چغندرقند امکان می‌دهد که به حداکثر نور و مواد غذایی دست یابند و در نهایت به حداکثر ظرفیت رشد و تولید خود برسند.
 
شهبازی با اشاره به اینکه انجام عملیات مکانیزه داشت مزرعه از قبیل کوددهی، مبارزه با آفات و برداشت مکانیزه توسط ماشین آلات در آرایش کشت مورد توجه است، افزود: صرفه جویی نزدیک به ۵۰درصدی در مصرف آب افزایش تراکم بوته و سهولت در اجرای سیستم آبیاری تیپ از مزایای این نوع ابیاری است.
 
وی همچنین خاطر نشان کرد: به منظور مصرف بهینه آب در مزارع چغندر قند، کارخانه‌های چغندر قند موظف شده اند که از عقد قرارداد با کشاورزانی که اقدام به کشت چغندرقند در مزارعی که به نوار تیپ مجهز نباشد و از بذور هیبرید پر بازده استفاده نکنند، از سال‌های آتی خود داری کنند.
 
وی گفت: این اقدام در راستای کمک به احیای دریاچه ارومیه و بالا بردن راندمان آبیاری در کشت قرار دادی چغندر قند انجام می‌شود 
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به کشاورزان توصیه کرد: منابع کودی را با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی تامین کنند و به محض مساعد شدن هوا آن را مصرف کنند.
 
وی با بیان اینکه در ایام نوروز کشیک‌های نوروزی معاونت تولیدات گیاهی مشغول به کار هستند، افزود: در حوزه زراعت باغبانی و حفظ نباتات و سایر بخش‌ها کارکنان اماده ارائه خدمات و پاسخگویی به مراجعان هستند.
 
شهبازی همچنین با اشاره به محصولاتی که در بهار کشت می‌شود، افزود: حبوبات، نباتات علوفه‌ای و چغندرقند بخشی از این محصولات هستند که در کنار انواع سبزی و صیفی جات کاشته می‌شوند.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار