سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: برداشت هویج از سطح ۶۰ هکتار از مزارع زیر کشت این محصول در استان آغاز شد.
کد خبر: ۹۹۰۷۵۴
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۸ 02 September 2021
به گزارش تابناک آذربایجان غربی ، وحدت افزود : پيش بيني مي شود امسال بيش از تن یکهزار و 920 تن هويچ در سطح استان توليد شود كه در صورت تحقق نسبت به سال قبل از افزايش 20 درصدی برخوردار خواهد بود.
 
وي اضافه كرد : محصول هويج در دو نوع فرنگي و بومي در سطح استان كشت مي شود كه این محصول هم در مقطع تولید تابستانه و هم به عنوان كشت دوم بعد از برداشت گندم، جو و کلزا به صورت نيمه مكانيزه  نیز در سطح استان كشت و برداشت مي شود که همه ساله تا اوایل آذر ماه کار برداشت این محصول به طول می انجامد.
 
وحدت با بیان اینکه هویج در انواع زیادی از خاک‌ها به خوبی رشد می‌کند، یادآور شد: با استناد به یافته‌های تحقیقاتی ترجیحا خاک‌های با زهکشی خوب و PH خنثی و یا خاک‌های آلی فاقد کلوخ یا سنگ، برای تولید ریشه‌های صاف و راست ترجیح داده می‌شود.
 
وی همچنین تاکید کرد : بیشترین سطح زیر کشت این محصول در استان مربوط به شهرستانهای سلماس ، ارومیه ، مهاباد ، شاهین دژ و بوکان است.
 
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به این که هویج جزو کالاهای اساسی و استراتژیک کشور نبوده و قیمت آن تابع عرضه و تقاضا است، تصریح کرد: هرگونه افزایش تقاضا ناشی از کشش بازارهای صادراتی و مصرف داخل در افزایش قیمت این محصول موثر خواهد بود.
 
محصول هويج كه يكي از مواد مغذي و سرشار از انواع ويتامين ها و املاح معدني است به صورت تازه خوي، مربا، افشره و همراه با انواع غذاهاي پخته شده و سالاد به مصرف مي رسد.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار