مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: سالانه در استان شاهد 15 تن در هکتار فرسایش خاک هستیم که نشان دهنده ضرورت توجه به این موضوع مهم است.
کد خبر: ۹۴۶۴۵۷
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰ 06 March 2021

به گزارش تابناک آذربایجان غربی، قاسمی با اشاره به بالا بودن آمار فرسایش خاک و بیابان زایی در کشور گفت: طبق آمار موجود، میزان فرسایش خاک در ایران ۳ برابر آسیا است و کشور از نظر توسعه بیابان در ردیف ۵ کشور برتر جهان قرار دارد، در حالی است که متوسط جهانی ۲.۵ تن در هکتار است.

قاسمی از اجرای طرح‌های آبخیزداری با هدف جلوگیری از فرسایش خاک، بروز سیلاب خبر داد و عنوان کرد: امسال 22 پروژه آبخیزداری با اعتبار 28 میلیارد تومان  در 150 هزار هکتار از عرصه های آذربایجان غربی اجرا شده است .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ادامه داد: امسال در فاز نخست بیش از ۲۶ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری اختصاص یافته است که از این میزان ۹ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی است.

قاسمی با بیان اینکه این طرح‌های آبخیز داری در ۱۷ حوضه آبخیز استان با پیشرفت اعتبارات ۴۰ درصدی در دست اجراست، افزود: با اجرای هر هکتار آبخیزداری می‌توان ۵۰۰ مترمکعب آب جدید تولید کرد، ضمن اینکه اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری از ۶.۵ تن فرسایش خاکی و رسوب جلوگیری می‌کند.

آذربایجان غربی ۲ هزار و ۷۵۰ هزار هکتار منابع طبیعی دارد که از این میزان ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار هکتار عرصه مرتعی است.

آذربایجان غربی به دلیل تخریب منابع طبیعی و پوشش گیاهی و تبدیل مراتع به زمین‌های کشاورزی، چرای بی‌رویه چهار برابر ظرفیت مراتع و همچنین قرارگیری در کمربند آلپ – هیمالیا به همراه استان‌های مازندران، لرستان، جنوب گلستان، ایلام و کردستان از نظر رانش بسیار آسیب‌پذیر است.

 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار