متعارفی رئیس نظام پرستاری خوی گفت : ۹۰ درصد پرستاران خوی در سازمان نظام پرستاری کشور عضویت فعال دارند .
کد خبر: ۹۲۶۲۶۹
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۲ 22 December 2020

به گزارش تابناک آذربایجان غربی از خوی ،دکتر حسین متعارفی رئیس نظام پرستاری خوی در نشست خبری که با خبرنگاران و اصحاب رسانه بمناسبت روز پرستار برگزار شد گفت : در شهرستان خوی ۸۵۰ نفر پرستار در حال خدمت هستند که ۹۰ درصد آنها بصورت اختیاری عضو فعال سازمان نظام پرستاری کشور هستند و از این لحاظ شهرستان خوی جزو شهرستان های نمونه کشور می باشد که هر ساله عضویت آنها بصورت آنلاین تمدید میشود .
وی در مورد خدمات تخصصی پرستاران گفت : پرستاران در کنار تعهدهای اخلاقی و اعتقادی باید از نظر علمی بصورت آنلاین و بروز باشند و از اطلاعات علم پرستاری استفاده نمایند والا کیفیت خدمات پرستاری افت می کند و موجب نارضایتی مردم و بیماران می گردد .
در همین زمینه دوره های آموزشی بصورت مستمر برای پرستاران برگزار میشود .
متعارفی در تشریح مطالبات ملی نظام پرستاری به مسئله استاندارد
سازی کیفیت خدمات پرستاری اشاره کرد و گفت : در کشورهایی مثل استرالیا برای هر۴ بیمار یک پرستار وجود دارد ولی در کشور ما
برای ۱۰ الی ۱۲ بیمار یک پرستار وجود دارد که تقریبا ۲/۵ برابر کشورهای خارجی است و این مسئله تاثیر زیادی بر کیفیت خدمات پرستاری دارد .
وی افزود : در شهرستان خوی ۸۵۰ نفر پرستار وجود دارد و با معیار استاندارد ملی باید حدود ۴۰۰ نفر پرستار دیگر به جمع پرستاران خوی بپیوندند .
وی یادآور شد یکی دیگر از مشکلات نظام پرستاری خوی نبود کمک پرستار است که حتی یکنفر کمک پرستار در خوی نداریم و این مسئله باعث میشود پرستاران وظیفه کمک پرستاران را انجام داده و در انجام وظیفه خود دچار مشکل شده و کیفیت خدمات پرستاری افت می کند که این مشکل باید با عنایات خاصه مسئولین حل شود .
رئیس نظام پرستاری خوی در قسمت دیگری از سخنان خود به مسئله اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور اشاره کرد و گفت : باتوجه به کار سخت و طاقت فرسای پرستاران که بعداز بازنشستگی مشکلات متعدد پزشکی برایشان ایجاد میشود قانون مشاغل سخت و زیان آور حداقل برای پرستاران زن ( که خارج از وظایف کاری ، وظایف دیگر خانه و خانه داری را برعهده دارند ) اجرا شود و پرستاران زن با ۲۵ سال سابقه خدمت و دریافت مزایای ۳۰ سال بازنشسته شوند البته بعداز اتمام بیماری کرونا .

متعارفی اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که درسال ۱۳۸۶ به تصویب رسیده ولی اجرا نمی شود را یکی دیگر از مطالبات ملی دانست و گفت : براساس این قانون هرپرستار که در بیمارستان خدمات پرستاری انجام میدهد ( به عنوان مثال : گرفتن نوار قلب و نوار مغزی بیماران ) باید حق تعرفه برایش حساب شود ولی الان همه این کار ها را پرستاران انجام میدهند و تعرفه آنها را دکترها دریافت می کنند که اگر این قانون اجرا شود هم هزینه پایین می آید و هم پرستاران با دلگرمی بیشتر به خدمت می پردازند . با عنایت به اینکه حق تعرفه دکتر چندبرابر حق تعرفه پرستار می باشد .
دکتر متعارفی تبدیل وضعیت پرستاران قراردادی و شرکتی را یکی دیگر از مطالبات ملی پرستار آن دانست و اظهارداشت : تبدیل وضعیت پرستاران قراردادی به دائمی باعث افزایش کیفیت خدمات پرستاری و امنیت شغلی پرستاران میشود .

وی درمورد دانشکده پرستاری خوی نیز گفت : از سال ۱۳۷۱ در دانشکده پرستاری خوی ، پرستار تربیت می شود که نیاز پرستاری منطقه را برطرف ساخته اند و الان ۵۵۰ نفر دانشجو درحال تحصیل هستند که اگر مسئولین با دید باز از ظرفیت بالقوه پرستاری خوی استفاده نمایند هم مشکل استاندارد سازی و هم استخدام فارغ التحصیلان حل میشود و به تبع آن کیفیت خدمات پرستاری افزایش می یابد .
متعارفی در مورد صدمات بیماری کرونا به نظام پرستاری اشاره کردو گفت : در یک سال اخیر دوران کرونایی متاسفانه ۲۱۵ نفر از پرستاران خوی به بیماری کرونا مبتلا شده اند که بسیاری از آنها به کار برگشته اند ولی جای تاسف است که از پرستاران مذکور در هنگام مرخص شدن از بخش کرونایی حق فرانشیز دریافت کرده اند که این مسئله موجب ناراحتی اعضای نظام پرستاری خوی شده است .
رئیس نظام پرستاری خوی از ابراز محبت و احترام نیروهای مسلح نسبت به پرستاران بخش کرونا و نصب المان پرستار توسط شهرداری تشکر کرد و گفت : ادای احترام به پرستاران و نصب آلمان پرستار موجب دلگرمی پرستاران شهرستان گردید است .
وی در پایان سخنان خود از مسئولین خواست در راه حل مشکلات پرستاران و اختصاص یک سالن ورزشی مخصوص پرستاران قدم های بلندتری بردارند .

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار