از آذرماه؛
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: از آذرماه تمامی سردهنه‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه بسته می‌شود تا حقابه زیست محیطی آن به پیکره دریاچه برسد.
کد خبر: ۹۱۷۰۹۶
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۶ 16 November 2020

به گزارش تابناک آذربایجان غربی، فرهاد سرخوش درباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، اظهار کرد: در حال حاضر سطح تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۱.۲۰ است که در مقایسه با سال گذشته سه سانتیمتر کمتر است همچنین بر اساس آخرین گزارش‌ها وسعت دریاچه ارومیه ۲۷۵۰ کیلومتر مربع و حجم آب آن سه میلیارد و ۱۶۰ میلیون مترمکعب برآورد شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از آذرماه تمام سردهنه‌های حوضه آبریز اعم از سدها و رودخانه‌های منتهی به دریاچه بسته می‌شوند تا حقابه زیست محیطی دریاچه به پیکره آن برسد، تصریح کرد: از این‌رو از آذر ماه امسال تا اردیبهشت ماه سال آینده از سدها و رودخانه‌ها به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی آب خواهیم داشت.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه نامه‌نگاری‌ها برای رهاسازی آب از چند روز آینده صورت گرفته است، گفت: کارگروهی برای مشخص کردن منابع و مصارف سدها در استان آذربایجان‌شرقی و آذربایجان‌غربی وجود دارد که پس از برآورد منابع و مصارف حقابه زیست محیطی دریاچه را مشخص و طی شش ماه آن را رهاسازی می‌کند.

سرخوش ادامه داد: از سوی دیگر قرار است که امسال پروژه‌های سخت‌افزاری انتقال آب به پیکره دریاچه ارومیه ازجمله پروژه انتقال آب زاب، احداث تصفیه‌خانه‌ها و… به بهره‌برداری برسد که به‌تدریج با بهره‌برداری این پروژه‌ها حجم آب دریاچه نیز بیشتر خواهد شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین