رئیس جهاد کشاورزی اشنویه: امسال بیش از هزار تن گیلاس از باغ‌های اشنویه برداشت می شود.
کد خبر: ۸۶۵۹۶۲
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲ 22 June 2020

به گزارش تابناک آذربایجان غربی، نجم‌الدین احمدی گفت: به طور میانگین از هر هکتار باغ بارور شهرستان اشنویه، هشت تُن محصول برداشت می‌شود .

وی اظهار داشت: این شهرستان با توجه به شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی مستعد کشت گیلاس بوده و سطح زیر کشت این محصول به ۳۸۰ هکتار رسیده که از این میزان ۱۸۰ هکتار بارده و ۲۰۰ هکتار غیربارده است.

وی اضافه کرد: ارقام گیلاسی که در اشنویه کشت می شود، شامل تکدانه‌ای مشهد، خوشه‌ای، زرد دانشکده، سفید ارومیه و نوع محلی به نام (خومالی) است که این نوع گیلاس مزه و کیفیت عالی و خواهان زیادی دارد.

سرپرست جهاد کشاورزی اشنویه گفت: آغاز برداشت گیلاس ۳۵ تا ۴۵ روز طول می کشد و در فصل برداشت گیلاس بیش از هفت هزار نفر روز به صورت مستقیم مشغول به کار می شوند و بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال گردش مالی به وسیله گیلاس ایجاد می شود.

احمدی با بیان اینکه باغداران این شهرستان از کمترین میزان سم استفاده می کنند، افزود: با توجه به شرایط اقلیمی و قدمت طولانی در کشت گیلاس و کیفیت عالی این محصول اشنویه به عنوان پایتخت گیلاس معرفی شده است.

وی اضافه کرد: تلاش جهاد کشاورزی و مسوولان این است که از پایه بذری به سمت پایه رویشی برسیم که از نظر مقاومت به افت دما، عملکرد و کیفیت بهتر است.

گیلاس اشنویه طرفداران زیادی در داخل و خارج از کشور دارد که همه ساله علاوه بر تامین بخشی از بازار مصرف داخلی، قسمتی از آن نیز به کشورهای عراق، روسیه و ارمنستان صادر می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار