آذربایجان غربی با تولید 21 هزار تن عسل، قطب تولید این محصول کشاورزی در کشور است.
کد خبر: ۸۰۳۲۵۱
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸ 05 December 2019

به گزارش تابناک آذربایجان غربی، رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : این استان با تولید بیش از 21 هزارتن عسل و داشتن بیش از یک میلیون و 345 هزار کلنی زنبور عسل، امسال نیز مقام اول کشوری را از لحاظ تعداد کندو و تولید عسل به خود اختصاص داد.

رسول جلیلی گفت: بر اساس آمار سرشماری زنبورستان‌های آذربایجان غربی در سال جاری 6 هزار و 176 نفر بهره بردار به صورت مستقیم و بیش از 5 هزار و 338 نفر بهره بردار به صورت فصلی در این صنعت مشغول بکار هستند و چرخ این صنعت صادرات محور را در این استان به حرکت در می آورند.

او اضافه کرد: استان آذربایجان غربی به لحاظ داشتن منابع لایزال الهی و وجود مراتع و منابع غنی سرشار از شهد و گرده یکی از قطب‌های پرورش زنبور عسل در سطح کشور به شمار می رود.

وی ادامه داد: آذربایجان غربی با تولید نزدیک به 21 هزار و 500 تن عسل، هم از نظر تعداد کلنی و هم از نظر میزان تولید عسل مقام نخست کشوری را به خود اختصاص داده است که میانگین تولید از کندوهای بومی 5.5 کیلوگرم وکندوهای مدرن 17کیلوگرم می باشد که نسبت به سال گذشته از نظر تعداد کندو14درصد واز نظر تعداد زنبوردار9 درصد افزایش داشته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با فرهنگ سازی و آموزش های تخصصی لازم در خصوص تولید سایر فرآورده های زنبور عسل بر اساس آمارگیری سال جاری 38 هزار و 282 کیلوگرم گرده گل، 19 هزار و 550 کیلوگرم بره موم، 456 هزار و 634 کیلوگرم موم و 0.36 گرم زهر تولید شده است.

وی همچنین با بیان اینکه این استان دارای یک اتحادیه قوی و فعال بنام اتحادیه تولید کنندگان عسل است، خاطر نشان کرد: آذربایجان غربی با 15 تعاونی زنبور داری تحت پوشش در تهیه و توزیع نهاده های زنبورداری فعالیت چشم گیری را دارد و با وجود چهار کارخانه بسته بندی عسل به صورت مدرن و اتوماتیک در شهرستا ن های ارومیه، خوی و مهاباد و نیز با داشتن 8 کارگاه بسته بندی عسل در شهرستان های ارومیه، خوی، سلماس و اشنویه در فراوری و صنایع تبدیلی این محصول نیز فعالیت دارد.

جلیلی افزود: از پتانسیلها و توانمندی های این استان در بخش زنبورداری می توان به تولید سایر فرآورده های زنبور عسل از جمله ژل رویال،بره موم،موم، گرده و زهر زنبور عسل اشاره کرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار