رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: تا این مرحله از اجرای فاز سوم طرح مشاغل خانگی در استان ۸۵۰ نفر متقاضی به مرحله اتصال به بازار رسیدند.
کد خبر: ۷۸۳۳۰۸
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰ 27 September 2019

امین رستم زاده در نشستی با دستگاههای اجرایی و بانکهای عامل که با حضور مهناز امامدادی مدیرکل مشاغل خانگی وزارت تعادن،کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل،تعاون و رفاه اجتماعی استان، کارکنان جهاد دانشگاهی استان و پشتیبانان و متقاضیان مشاغل خانگی در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد بابیان اینکه هدف جهاد دانشگاهی استان اجرای فاز سوم طرح نوین توسعه مشاغل خانگی با رویکرد حرفه ای تر و علمی تر بود اظهار کرد:تا بدین مرحله از اجرای فاز سوم طرح ۸۵۰ نفر از بین ۴۵۰۰ متقاضی مشاغل خانگی دراستان در راستای رفع مشکل فروش و بازاریابی محصولات تولیدی به مرحله اتصال به بازار و پشتیبانان طرح رسیدند که در فاز سوم این طرح بخش عمده ای از مشکلات مربوط به اتصال به بازار و فروش متقاضیان مشاغل خانگی بررسی شد.

وی با اشاره به اینکه براساس تحقیقات انجام شده حلقه مفقوده در بحث اشتغال که معضل اساسی در کشور محسوب می شود،بحث پشتیبانان است گفت: باید نگاه حرفه ای به پشتیبانان داشت و بانک اطلاعاتی از پشتیبانان جمع آوری و با مدل و سیستم مدیریتی مدونی از آنها حمایت کرد.

رستم زاده با بیان اینکه رسالت جهاد دانشگاهی داشتن نگاهی علمی و عملی در کارهای اجرایی است افزود: جهاد دانشگاهی حسب رسالت خود، کار پژوهشی را در کنار فعالیتهای اجرای انجام می دهد که در این راستا نیز بدنبال ارائه کاری گزین و ماندگار در حوزه مشاغل خانگی است.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با تاکید براینکه در تلاشیم ذهنیت اخذ تسهیلات را بین‌ متقاضیان کمرنگ کنیم اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در طرح مشاغل خانگی با همکاری اداره کل تعاون کار و رفاه استان بدنبال شناسایی پشتیبانان فعال است.

وی بااشاره به اجرای فاز اول و دوم طرح مشاغل خانگی در استان تصریح کرد: در فاز اول ظرفیتها و پتانسیل های استان در خصوص مشاغل خانگی شناسایی شده که بعد از انجام این مراحل ۲۱ رشته به عنوان فرصت ها و پتانسیل های مشاغل خانگی انتخاب شد.

وی ادامه داد: در فاز اول این طرح ثبت نام از متقاضیان مشاغل خانگی در سامانه این طرح صورت گرفت که در مجموع ۶ هزار و ۱۰۰ نفر از طریق سامانه ثبت نام کردند.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی بابیان اینکه بعد از انجام مراحل ارزیابی بیش از 4500 نفر در کل استان به عنوان متقاضیان اصلی در این طرح شناسایی شدند افزود: از مجموع ۴ هزار و ۵۰۰ متقاضی شناسایی شده ، یک هزار و ۳۰۰ نفر متقاضی تسهیلات نبوده و تنها مشکل کسب و کار آنها مربوط به اتصال به بازار و فروش بود.

رستم زاده به برگزاری کارگاههای عمومی و تخصصی مشاغل خانگی توسط جهاد دانشگاهی استان در فاز دوم اجرای طرح برای جامعه هدف ۴۵۰۰ نفری استان اشاره کرد و گفت:  کارگاههای آموزشی و عملی برای متقاضیان این طرح در رسته های مختلف در استان برگزار شد.

به گزارش تابناک آذربایجان غربی  رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی بااشاره به فعالیت در رسته پوشاک استان در قالب مشاغل خانگی گفت:جهاد دانشگاهی استان باهمکاری اداره کل کار استان تمامی فعالین حرفه ای و نیمه حرفه ای در رسته پوشاک در قالب شرکتی گردهم اورده و مدل مدیریتی برای انها طراحی و جلساتی متعددی دراین راستا برگزار شد تا صنعت پوشاک استان به عنوان پایلوت در شمالغرب مطرح شود.

رستم زاده بابیان اینکه ظرفیت مشاغل خانگی بستری بی بدیل در اشتغال زایی کشور محسوب می شود گفت:  جهاددانشگاهی استان در تلاش است با شناسایی مزیتهای شهرستانهای مختلف استان بستر فعالیت و رونق مشاغل خانگی متناسب با آن منطقه را بابرگزاری کارگاههای عملی و مشاوره فراهم کند.

وی باتاکید براینکه جهاد دانشگاهی درراستای رسالت خود بدنبال اجرای کارهای زیرساختی است افزود: هدف جهاددانشگاهی استان ارائه نمونه عینی از یک مدل کسب و کار مبتنی بر مدل مدیریتی عملیاتی است.

همچنین رضا نقی زاده مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی نیز در این نشست با اشاره به اینکه امروزه، ایران در حوزه بنگاههای اقتصادی با دیگرکشورها فاصله دارد که باید شتابان این فاصله جبران شود اظهار کرد: برای اشتغال‌زایی در کشور باید با حمایت از مشاغل خانگی و دادن آموزش‌های لازم زمینه اشتغال جوانان را در این رشته‌ها فراهم کرد.

وی با بیان اینکه برای معرفی محصولات تولیدی در مشاغل خانگی باید برندسازی انجام شود، ادامه داد: برندسازی محصولات موجب شناخته شدن آنها و در نتیجه جلب مشتری می‌شود و اجرای طرح نوین مشاغل خانگی برای حل مشکلاتی مانند اتصال به بازار موثر است.

نقی زاده بااشاره به اهمیت نقش اعتبارات در پیشبرد اهداف افزود: آذربایجان عربی در حوزه گسترش طرح نوین توسعه مشاغل خانگی استعداد و بستر کافی را دارد که با تزریق تسهیلات می توان گامهای اساسی در این حوزه برداشت.

گفتنی است در پایان این جلسه پشتیبانان و متقاضیان مشاغل خانگی به ارائه نکته نظرات،پیشنهادات و مشکلات خود پرداختند.

 

انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار