رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی‌ گفت: آذربایجان‌غربی با دارا بودن 820 هزار هکتار اراضی کشاورزی، برآورد می‌شود امسال 6 میلیون و 800 هزار تن محصول کشاورزی تولید شود.
کد خبر: ۷۷۲۱۰۰
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷ 15 August 2019

به گزارش تابناک آذربایجان غربی رسول جلیلی به تبیین اهمیت تغییرات اقلیمی و خسارت ناشی از آن بر بخش کشاورزی استان و ضرورت تدوین برنامه جامع مقابله با این پدیده پرداخت و اظهار کرد: بخش کشاورزی یکی از مهمترین فعالیت‌های اقتصادی است که به عبارتی موتور محرکه اقتصاد استان به شمار می‌رود که پدیده تغییر اقلیم می‌تواند به شکلی ویژه آن را تحت تأثیر قرار دهد.

وی تصریح کرد: آذربایجان‌غربی با دارا بودن 820 هزار هکتار اراضی کشاورزی، برآورد می‌شود امسال 6 میلیون و 800 هزار تن محصول کشاورزی تولید شود که چهار میلیون و 500 هزار تن محصول زراعی، یک میلیون و 500 هزار تن محصول باغی، 570 هزار تن محصول دامی، 22 هزار تن عسل و 15 هزار تن در بخش شیلات و آبزیان را شامل می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی خاطرنشان کرد: تغییر اقلیم از سال ۷۶ در آذربایجان‌غربی آغاز شده بود که تا سال ۹۶ ادامه داشت و از سال 97 تا کنون میزان بارش‌ها افزایش داشته است و نباید شائبه ترسالی و بارندگی‌های مطلوب سال زراعی جاری ما را از اجرای برنامه‌های کاهش مصرف آب و استفاده از شیوه‌های نوین علمی در جهت افزایش راندمان تولیدات بخش کشاورزی دور کند.

وی با بیان اینکه با افزایش هر یک درجه دما، نیازمند 25 تا 40 میلی متر بارندگی هستیم، گفت: باید به منظور برنامه‌ریزی بهتر و تدوین الگوی کشت، بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت کشاورزی استان، تعداد قطعات زمین، مالکان، موقعیت جغرافیایی و نوع کودهای مصرفی و اطلاعات توصیفی و مکانی با استفاده از فناوری های جدید گردآوری و تهیه شود.

جلیلی بیان کرد: اجرای طرح جامع اطلاعات کشاورزی استان و تهیه نقشه کاداستر اراضی آبی شامل اطلاعات مکانی و توصیفی قطعات اراضی تحت بهره‌برداری، برقراری کشاورزی قراردادی در جهت تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، تهیه نقشه‌های تناسب اراضی جهت تدوین الگوی کشت از مهمترین اولویت‌های اجرایی سازمان در سال جاری است.

وی با اشاره به اشتغال 32.8 تا 38 درصدی جمعیت استان در بخش کشاورزی، تصریح کرد: نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و علمی‌تری در بخش کشاورزی هستیم تا دانش کشاورزان افزایش یافته و علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر به سمت کشاورزی علمی در استان حرکت کنیم.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار