شمخانی در پاسخ به پرسش مطرح درباره میانجی‌گری کشور‌ها در روابط پر تنش ایران و آمریکا اظهار کرد: «اصولا در شرایط موجود موضوع میانجی‌گری مطرح نیست. آمریکایی‌ها به دنبال میانجی نمی‌گردند. آمریکا یکجانبه از برجام خارج شده و تعهدات خود را زیر پای گذارده و تحریم‌های غیر قانونی را علیه ایران فعال کرده است.»
کد خبر: ۷۵۵۴۶۹
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۶ 19 June 2019

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: آمریکا نه چندجانبه گرایی را می پذیرد و نه حتی یک جانبه حاضر به رعایت موازین حقوقی است، همه چیز بر مبنای قاعده "ترامپیسم" پیش می رود.

به گزارش «تابناک»؛ «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اظهار داشت: امروز آمریکا نه چندجانبه‌گرایی را قبول دارد و نه حتی یک جانبه حاضر به رعایت موازین حقوقی است، همه چیز بر مبنای امیال شخصی و با قاعده «ترامپیسم» که یک مدل جدیدی از حکومت است، در حال انجام می باشد.

شمخانی در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه درباره ارزیابی خود از دهمین اجلاس بین المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورها در شهر اوفای روسیه به ویژه در شرایط فعلی منطقه گفت: «در این جلسه بحث اصلی تهدیدات هیبریدی بود. واقعیت این است که امروز هر آن چه در حوزه نرم و سخت امکان به کارگیری آن علیه ملت های مستقل وجود دارد، به شکلی به عنوان ابزار تهدید توسط هنجار شکنان جهانی و در رأس آنها آمریکا به کار گرفته می شود.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران افزود: «در این جلسه برای مواجهه با این روند بحث های خوبی شد، دوستان روس موارد متعدد و مثال های مناسبی را از اینکه چگونه می شود یک نیروی نظامی مثل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که شهدای گرانقدری در مقابله با تروریسم، در منطقه خاورمیانه داده است، وارد لیست گروه های تروریستی بکنند و هدفشان را وارد کردن فشار اقتصادی به ملت ایران عنوان نمایند. بقیه سخنرانان مانند چین و سایرکشورها هم به همین مضمون مطالبی را عنوان کردند.»

وی خاطرنشان کرد: «اگر بتوانیم محورهایی را که در اجلاس از سوی نمایندگان کشورهای مختلف در زمینه ضرورت مقابله با تهدیدات هیبریدی مطرح شد، به برنامه ای برای عمل تبدیل کنیم، حتما گام به گام قادر خواهیم بود این تهدیدات را به حداقل برسانیم. بدون شک منطق و گفت و گو با دولت فعلی آمریکا، در واقع پاسخ نمی دهد، دولت فعلی آمریکا مدلی از رابطه خودش با دولت های دیگر را تعریف کرده، که حتی به متحدین خود نیز رحم نمی کند. امروز آمریکا نه چندجانبه‌گرایی را قبول دارد و نه حتی یک جانبه حاضر است موازین حقوقی را رعایت کند.»

ایران نمی‌پذیرد که برجام مسیری یک‌طرفه باشد/ کاهش تعهدات ایران تا زمانی که برجام نقض شود، ادامه می‌یابد/ چرا رهبری به نامه اوباما پاسخ دادند، اما به نامه ترامپ نه؟/ آیا ایران از روسیه اس400 می‌خرد؟

شمخانی در ادامه تأکید کرد: «همه چیز بر مبنای امیال شخصی و با قاعده «ترامپیسم» که یک مدل جدید از حکومت است، در حال انجام می باشد. باید دولت های مستقل با استفاده از ظرفیت های گسترده ای که دارند در کنار هم قرار بگیرند و این روند را متوقف کنند. در غیر این صورت جهان ناامن تر خواهد شد.»

وی افزود: «باید با تأسف اعلام کنم انتهای مسیری که آمریکا در پیش گرفته، منجر به آرامش بیشتر ملت ها نخواهد شد. امیدواریم که این اجلاس بتواند با دستور کار عملیاتی مانند اجلاس قبلی، موفق شود با ایجاد همفکری بیشتر تهاجم و تهدید را کاهش دهد و کشورهایی که با رفتارهای غیر متعارف خود به امنیت جهانی ضربه می زنند را وادار به عقب نشینی و رعایت نرم های جهانی کند.»

شمخانی درباره بیانیه اخیر سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر افزایش تولید اورانیوم غنی شده و تصمیمات دولت ایران در این خصوص گفت: «سازمان انرژی اتمی ایران، تصمیم نظام جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد که قبلا نیز از سوی رئیس جمهور ایران به سران ۱+۵ اعلام شده بود. اقداماتی که مرحله ای در حال انجام است، در گام های اعلام شده در بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران با جدیت دنبال خواهد شد. قطعا جمهوری اسلامی ایران نمی تواند قبول کند که برجام یک مسیر یک طرفه باشد و دیگران مانند آمریکا نه تنها به تعهداتشان عمل نکنند، بلکه علاوه بر خروج از برجام در همه ابعاد برخلاف تعهدات امضا شده مسیر تهدید و تحریم را دنبال کنند و به دنبال راهبرد حداکثر فشار بر ملت ایران باشند.»

وی افزود: «برجام معاهده ای چند جانبه است که امضاکنندگان آن هر یک تعهداتی دارند، این تعهدات فقط سیاسی نیست که از ضرورت بقای برجام بگویند، بلکه یکسری تعهدات اجرایی نیز دارد. ایران یک سال صبر کرد، اما نتوانست به ملت ایران پاسخ دهد که ما به ازای آنچه امضا شده، برای ملت ما، چه بوده است. این بدعهدی نیازمند این بود که صدای ملت ایران در فعالیت های فنی غنی سازی، فعالیت های مربوط به تولید آب سنگین و اگر لازم باشد فعالیت های دیگر در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام به طرف های خاطی منعکس شود. لذا این تصمیم جدی جمهوری اسلامی است و تا زمانی که نقض کنندگان برجام به مسیر توافقات و تعهدات بازنگردند، مرحله به مرحله و با جدیت آن را ادامه خواهیم داد. امیدواریم که دیگران به تعهدات خود عمل کنند تا ما هم بتوانیم پاسخ قانع کننده ای برای ملت خود داشته باشیم.»

شمخانی در پاسخ به پرسش مطرح درباره میانجیگری کشورها در روابط پر تنش ایران و آمریکا اظهار داشت: «اصولا در شرایط موجود موضوع میانجی‌گری مطرح نیست. آمریکایی‌ها به دنبال میانجی نمی‌گردند. آمریکا یکجانبه از برجام خارج شده و تعهدات خود را زیر پای گذارده و تحریم‌های غیر قانونی را علیه ایران فعال کرده است.»

وی تأکید کرد: «آمریکا باید به نقطه ابتدایی برگردد و خطاهای خود را جبران کند؛ این روند نیاز به میانجی ندارد.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره سفر اخیر نخست وزیر ژاپن به ایران و پاسخ ایران به پیام واشنگتن گفت: «آن چه رهبر معظم انقلاب در پاسخ به موارد عنوان شده از سوی نخست وزیر ژاپن فرمودند، نظر قاطع ایران در قبال آمریکاست. ترامپ بر خلاف ژست های تبلیغاتی خود اعلام نموده که آمادگی دارد با حاکمیت و رهبران جمهوری اسلامی وارد گفت‌وگو شود.»

وی افزود: «ترامپ مدعی است که به دنبال تغییر نظام جمهوری اسلامی نیست و علاقه مند به توسعه و پیشرفت ایران است. سوابق دروغگویی و مغایرت گفتار و عمل حاکمان امریکا ما را با این واقعیت مواجه کرده که در برابر امریکا فقط باید رفتارهای عینی و عملی ارزیابی شود. عمل ترامپ خلاف حرف هایی است که می زند.»

دبیرشورای عالی امنیت ایران اظهار داشت: «رهبر معظم انقلاب اخیرا اعلام کردند که من به نامه رئیس جمهور سابق امریکا (اوباما) پاسخ دادم، ولی در برابر پیام های اعلام شده از سوی ترامپ اظهار داشتند که ترامپ را شایسته هیچ پاسخی نمی دانند. ترجمان رفتار رهبری این است که ایران احترام را با احترام و قلدری را با تحقیر پاسخ می دهد.»

شمخانی در پاسخ به پرسشی درباره تصمیم ایران برای خرید "اس-400" روسی در شرایط تهدیدات کنونی به "اسپوتنیک" گفت: «ایران همواره با روس ها همکاری های گسترده ای در حوزه های دفاعی و امنیتی داشته است. در صورتی که برآورد بخش دفاعی ایران در برگیرنده نیاز یگان های پدافندی ما به سامانه "اس-400 " باشد، همانطور که در مورد اس-300 اقدام کردیم، حتما با دوستان خود در فدراسیون روسیه گفت‌وگو و تصمیم گیری خواهیم کرد.»

وی افزود: «برآورد ما از شرایط کنونی این نیست که تهدیدات جدی و جدیدی در برابر کشور قرار دارد. فعلا با نمایش تهدید مواجه هستیم. ولی به هر حال ما در موضوع ارتقای قابلیت های پدافندی کشورمان علاوه بر مقدورات ملی به فکر بهره گیری از ظرفیت های فراملی نیز هستیم.»

شمخانی در پاسخ به پرسش مطرح درباره ادامه حضور ایران در سوریه در برابر فشارهای آمریکا و اسرائیل به ویژه در بحران اقتصادی کنونی ایران و هزینه های احتمالی حضور در سوریه گفت: «ایران به درخواست دولت قانونی سوریه و برای کمک به نیروهای مسلح این کشور برای مقابله با تروریسم در سوریه حضور پیدا کرد و تصمیم به تداوم حضور و یا اتخاذ هر وضعیت دیگری را نیز برهمین اساس پیگیری می نماید. حضور ایران در سوریه هزینه اقتصادی بسیار اندکی داشته که قابل مقایسه با حضور بی حاصل ۷ تریلیون دلاری آمریکا در منطقه ندارد. نقش ما در سوریه مستشاری و آموزشی است و نیروهایمان مانند نظامیان امریکا نیازمند کوله پشتی های پر از آدامس و شکلات و آب معدنی و غذاهای جیره ای نیستند. کوله پشتی نیروهای ایرانی لبریز از اراده و ایمان است.»

وی تأکید کرد: «کشوری که باید سوریه را ترک کند آمریکاست، چون اصل حضورش در سوریه غیر قانونی و نامشروع است.»

شمخانی در ادامه اذعان داشت: «دولت سوریه بارها به آمریکایی ها اعلام کرده که باید خاک این کشور را ترک کنند؛ اما آنها با وقاحت تمام اشغالگری را ادامه می دهند و حتی جولان سوری را هم تقدیم نتانیاهو می کنند. در ادامه هم که شوی تبلیغاتی راه می اندازند و نتانیاهو منطقه ای در جولان اشغالی را به نام ترامپ نامگذاری می کند. متأسفانه صورت حساب این بده بستان ها را مردم مظلوم سوریه باید پرداخت کنند.»

شمخانی درباره اتحاد برخی کشورهای حوزه خلیج فارس با حمایت ایالات متحده علیه ایران به "اسپوتنیک" گفت: «ترامپ پس از حضور در کاخ سفید در اولین سفر خود به عربستان موجب فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس شد؛ بنابراین، محور متحد کردن برخی کشورهای خلیج فارس بر علیه ایران خود عامل انشقاق است. بنابراین بسیاری از این مخالفت ها و تهدیدها اساسا بیان آرزوهاست تا این که قابلیت عملیاتی داشته باشد؛ بنابراین، اتحادهای پوشالی از این دست هیچ تأثیری در راهبردهای ما ندارد.»

وی تأکید کرد: «ما معتقدیم اگر آمریکا منطقه را ترک کند، هیچ اصطکاکی در منطقه رخ نخواهد دهد. عامل مجموعه ناامنی ها حضور آمریکا و فشار به ملت ایران است. بعید است ملت های منطقه مایل باشند که به ملت ایران فشار بیاید.»

شمخانی درباره احتمال جنگ میان ایران و آمریکا به "اسپوتنیک" گفت: «ایران و آمریکا به جنگ نمی رسند، چون دلیلی ندارد جنگی رخ دهد.»

وی وجود جنگ اقتصادی کنونی میان ایران و آمریکا را تأیید کرد و گفت: «بله، متأسفانه جنگ اقتصادی و جنگ تجویع ملت ایران است. این هدف ترامپ است. به حول قوه الهی ملت ایران این تحریم ها را نیز مثل گذشته تبدیل به فرصت خواهد کرد. ما بیشتر مبتنی بر امکانات داخلی خود در مقابل این جنگ ظالمانه، یک طرفه، فاقد منطق و خلاف منشور ملل متحد برنامه ریزی کرده ایم و در تلاشیم اثر تحریم های خارجی را بر معیشت مردم و روند پیشرفت کشور به حداقل برسانیم.»

شمخانی در پاسخ به پرسش مطرح در خصوص اتهامات اخیر آمریکا به ایران در خصوص حمله به نفتکش ها در پاسخ به تحریم های نفتی علیه خود به "اسپوتنیک" گفت: «روزی که ما بخواهیم راهبرد متوقف کردن جریان صادرات نفت از منطقه را اجرا کنیم، شرایط میدانی خلیج فارس با وضعیت امروزکاملا متفاوت خواهد بود. یکی از شیوه های رایج آمریکا برای فشار به کشورها اتهام زنی است.»

وی تأکید کرد: «ما بارها اعلام کرده ایم با همه قوا از خطوط هوایی کشورمان و مرزهای آبی سرزمین خود دفاع می کنیم، با هر متجاوزی بشدت برخورد خواهیم کرد. "اف ای آر" ما در حقیقت خط قرمز ماست. برای ما فرقی ندارد که هواپیمای کدام کشور از اف.ار.ای ما عبور کرده است، به متجاوز همواره پاسخ سخت داده و خواهیم داد.»

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار