رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: گفت‌وگو با ترامپ در اتاق‌های دربسته مشکلی را حل نمی‌کند/«اصفهان شمالی» جز هزینه چیزی ندارد/نمایندگان روزنامه‌دار و حمایت‌های ارشاد و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۷۴۴۷۶۶
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۶ 14 May 2019

تحولات در گذر است و خبر هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

نظر عارف در مورد مذاکره با آمریکا

محمدرضا عارف در مورد احتمال مذاکره ایران و آمریکا گفت: شخصا صداقتی در سخنان مقامات آمریکایی برای مذاکره نمی‌بینم، هم براساس تجربه گذشته و هم رفتار و منشی که در این روز‌ها و ماه‌‍‌های گذشته از آمریکایی‌ها دیده‌ایم نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. رئیس فراکسیون امید مجلس ادامه داد: زبان اصلی آمریکایی‌ها تهدید است که در کنار تهدید برای اینکه افکار عمومی جهان را جلب کنند بحث مذاکره را مطرح می‌کنند. نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها اگر اهل مذاکره بودند برجام را ترک نمی‌کردند، برجام بهانه خوبی بود که مذاکره در سایر زمینه‌ها نیز شروع شود. عارف تصریح کرد: آمریکا معاهده بین المللی را که به نتیجه رسیده است ترک می‌کند و باور اینکه الان آن‌ها برای مذاکره صداقت دارند سخت است.

رئیس فراکسیون آموزش مجلس در مورد امکان بروز جنگ بین ایران و آمریکا نیز گفت: نه آمریکا و نه منطقه آمادگی جنگ را ندارند. آمریکا بهانه‌ای برای اینکه بخواهد علیه جمهوری اسلامی ایران جنگ جدیدی را آغاز کند ندارد چراکه ما در چهارچوب قواعد و مقررات بین المللی فعالیت می‌کنیم، کشوری انقلابی هستیم و بیشتر از کشور‌های دیگر برای مبارزه با تروریست هزینه داده‌ایم. نماینده اصلاح طلب مجلس تصریح کرد: ما برای حفظ سلامت نه تنها خودمان بلکه برای حفظ سلامت دنیا هزینه‌های مالی و انسانی فراوانی برای مبارزه با مواد مخدر داده‌ایم، یکی از بزرگترین کشور‌های مهاجر پذیر هستیم و بیش از سهم بین المللی خودمان با توجه به نگاه ارزشی که برای انسان‌ها داریم هزینه کرده ایم

گزینه فراکسیون مستقلان برای ریاست مجلس قطعی شد

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی از قطعی ‌شدن گزینه این فراکسیون برای انتخاب رئیس پارلمان خبر داد. مهرداد بائوج لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته‌ای در این فراکسیون برای بررسی انتخابات هیأت‌رئیسه مجلس که ۷ خرداد برگزار خواهد شد خبر داد و گفت: گزینه‌های نهایی و قطعی این فراکسیون برای انتخاب رئیس مجلس نیز علی لاریجانی است. وی ادامه داد: قرار است کمیته‌ای که به‌ دستور رئیس فراکسیون تشکیل شده نحوه ورود فراکسیون مستقلان به این انتخابات را بررسی و گزارشی به فراکسیون ارائه کند. سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اضافه کرد: پس از جمع‌بندی کمیته مذکور مشخص خواهد شد که برای نواب رئیس و باقی اعضای هیأت‌رئیسه لیست جداگانه‌ای از سوی فراکسیون ارائه شود یا خیر. نماینده لنگرود در مجلس تصریح کرد: رایزنی‌هایی نیز با سایر فراکسیون‌های سیاسی مجلس انجام خواهیم داد تا اگر توافقی صورت گرفت با آن‌ها لیست واحد ارائه کنیم.

نظر باهنر درباره مراسم افطاری روحانی

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با اشاره به برگزاری مراسم افطاری حسن روحانی با فعالان سیاسی، گفت: اینکه تصور کنیم مسیر و ساختار مشخصی وجود دارد یا قرار است شکل گیرد تا جلسات مستمر مشابهی انجام شود، چنین چیزی نیست و این نشست را بیشتر می‌توان یک صله رحم در نظر گرفت. محمدرضا باهنر در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که ارزیابی اش از تأثیر مراسم افطاری رئیس جمهوری بر فعالان سیاسی چیست، اظهار کرد: در این مراسم حدود شصت نفر از فعالان سیاسی دعوت شده بودند که برخی از آنان فعالیت حزبی نداشتند و به عنوان چهره‌های سیاسی شناخته می‌شوند که از این میان حدود ۱۳ نفر، وقت گرفتند تا دقایقی صحبت کنند. وی با اشاره به محور‌های سخنان فعالان سیاسی در این مراسم، اظهار کرد: در این سخنان، هر کدام از چهره‌ها و فعالان سیاسی مباحث مختلفی را مطرح کرد که مسائل جاری سیاسی، موضوع امکان وقوع جنگ و مسائل اقتصادی از جمله این موارد بود. باهنر با بیان اینکه این جلسه بد نبود، اما نمی‌توانست مفید هم محسوب شود، تصریح کرد: برگزاری مراسم افطاری رئیس جمهوری بدل به یک کار سنتی شده است که هر سال در یک روز از ماه رمضان افطاری دهند و چهره‌ها و فعالان سیاسی نیم ساعتی باهم گفت‌وگو کنند.

مشکل اصلی کشور فساد است نه تحریم

حسین راغفر، اقتصاددان گفت: در شرایط کنونی مشکل داخلی کشور موریانه فساد است؛ مساله‌ای که چه‌بسا پشتوانه‌های اصلی نظام را فرسوده می‌کند. در کنار فساد، نابرابری‌های اقتصادی و وضعیت نامناسب معیشتی مردم باید تصمیمات اشتباه هر شبه برخی مسئولان را نیز در تشدید مشکلات کشور را در نظر گرفت. شرایط به‌شکلی است که در شرایط کنونی گروهی فقر و نابرابری بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کنند و در مقابل گروهی دیگر با اشرافی‌گری بی‌سابقه‌ای زندگی می‌کنند. این بزرگ‌ترین تهدید داخلی است که گروه‌های بی‌بضاعت هر روز در خیابان‌ها، رژه اشرافیت و تفاخر را مشاهده می‌کنند و این وضعیت را نتیجه تصمیم‌گیری‌های نظام تصمیم‌گیری می‌دانند. بزرگ‌ترین آسیبی که این نابرابری‌های اقتصادی ایجاد می‌کند فرسایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی نسبت به نظام سیاسی است. /آرمان

گفت‌وگو با ترامپ در اتاق‌های دربسته مشکلی را حل نمی‌کند

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: با افزایش تنش زبانی میان ایران و امریکا و نیز حضور بیشتر نیروی نظامی آنان در منطقه، دونالد ترامپ یک برگ تبلیغاتی دیگر رو کرد و به نحو غیرقابل انتظاری اعلام کرد که تلفن خود را برای مسئولان ایران فرستاده تا یک تماس بگیرند و جالب اینکه ۱۲ شرط قبلی وزیر خارجه‌اش را کنار گذاشت و گفت: فقط از ایران یک درخواست دارد و آن نداشتن سلاح هسته‌ای است. در رابطه با ایران از یک جهت در موضع برتر قرار گرفته است و آن اینکه در سخن اظهار آمادگی برای گفت‌وگو می‌کند، گو اینکه منظورش از گفت‌وگو، گفتن او و شنیدن دیگران است، ولی مردم لزوما چنین برداشتی ندارند. از این‌رو باید برای خارج کردن او از این موضع؛ پیشنهادی جدی ارایه کرد. در این باره ایده زیر را پیشنهاد می‌کنم. برای خلع سلاح ترامپ، ایران پیشنهاد کند که نیازی به گفت‌وگوی رو در رو در اتاق‌های بسته نیست، توییتر بهترین وسیله است.

«اصفهان شمالی» جز هزینه چیزی ندارد

محمودی نماینده شهرضا گفت: اگر دلیل اصلی طرح اصفهان شمالی، مشکلاتی است که مردم کاشان مطرح می‌کنند، می‌توانستند در زمان تشکیل استان قم به این استان بپیوندند. برخی از نمایندگان مدعی هستند اگر استان اصفهان شمالی تشکیل شود بودجه و رسیدگی به حوزه انتخابیه آنان بیشتر خواهد شد در حالی که با اجرای این طرح بخشی از بودجه استان اصفهان به اصفهان شمالی اختصاص می‌یابد و عدد بودجه تغییری نخواهد کرد چراکه رقم بودجه بر اساس جمعیت، وسعت و عوامل دیگری تعیین می‌شود. طبق برنامه ششم توسعه تشکیل مراکزی که برای دولت هزینه ایجاد کند ممنوع است، تشکیل استانداری و ادارات کل هزینه‌های زیادی را بر دولت تحمیل می‌کند که در شرایط فعلی کشور به صلاح نیست و بنده مخالف اجرای این طرح هستم.

انفجار‌های بندر الفجیره می‌تواند خرابکاری کشور‌های ثالث باشد

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: انفجار‌های فجیره نشان داد امنیت جنوب خلیج‌فارس شیشه‌ای است. وقتی کشور‌های جنوب خلیج‌فارس منطقه را به منطقه نظامی تبدیل می‌کنند، خودشان بیش از همه از این وضع آسیب می‌بینند که انفجار‌های دیروز این واقعیت را نشان داد. گروه‌های مختلفی هستند که اهدافشان در ناامنی منطقه تأمین می‌شود. من قبلاً هم تأکید کردم که باید خط قرمزی بین ایران و آمریکا در مدیریت تحولات وجود داشته باشد که طرف‌های ثالث بحران‌افکنی نکنند. جمهوری اسلامی هم این خرابکاری‌ها را محکوم و اعلام کرده باید ماهیت این افراد مشخص شود. / ایرنا

ناو لینکلن تهدید نیست، سیبل است

سردار حاجی زاده با اشاره به وضعیت پایگاه‌های آمریکا در منطقه و توان موشکی سپاه، اظهار کرد: وضعیت آمریکایی‌ها طوری است که انگار گوشتی در زیر دندان ما هستند و اگر تکان بخورند بر سرشان می‌زنیم. وی با بیان اینکه چنین وضعیتی در حال حاضر در منطقه شکل گرفته است، اظهار کرد: قبلاً این طور نبود. این‌ها قبلاً برای ما تهدید بودند، اما حالا فرصت هستند. حاجی زاده تأکید کرد: ناو هواپیمابری که حداقل ۴۰ تا ۵۰ هواپیما بر روی خود دارد و شش هزار نیرو در خود جمع کرده، در گذشته برای ما یک تهدید جدی بود، اما الان یک سیبل است و تهدیدات بدل به فرصت‌ها شده است. /اصلاحات نیوز

نمایندگان روزنامه دار و حمایت‌های ارشاد

وزارت ارشاد در یکسال گذشته بیش از ۳ میلیارد تومان به سه نماینده مجلس که روزنامه دارند، کمک کرده که جزئیات آن اینگونه است: روزنامه‌های اعتماد و تعادل (مدیرمسئول الیاس حضرتی): یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان
روزنامه‌های مردم سالاری و پیام سمنان
(مدیر مسئول: مصطفی کواکبیان نماینده تهران): یک میلیارد و صد میلیون تومان
روزنامه‌های ابتکار و ابتکار جنوب (مدیرمسئول: محمدعلی وکیلی، نماینده تهران) یک میلیارد و صد میلیون تومان
آمار بر اساس اطلاعات منتشرشده در سایت وزارت ارشاد و اعطای یارانه مستقیم و آگهی‌های دولتی تهیه شده است. /اصلاحات

روحانی: اوباما ۱۹ بار درخواست ملاقات داده بود

حمیدرضا جلایی پور در روزنامه ایران نوشت: روحانی در مراسم افطار ۹۸/۲/۲۱ نکات مهمی را در پاسخ به اصول‌گرایانی که مسأله کشور را فقط معیشت مردم می‌دانستند و مسول آن‌را دولت قلمداد می‌کردند، در میان گذاشت. او گفت که دولت در سیاست خارجی چقدر اختیار دارد؟ اوباما رئیس جمهور آمریکا نوزده بار از من تقاضای ملاقات کرد؟ ولی دولت اختیار پاسخش را نداشت. در بخشی از این یادداشت می‌خوانیم: مهم این است که توجه داشتیم که راه‌حل مشکلات چیست و دولت چقدر «اختیار» دارد؟ دولت در سیاست خارجی چقدر اختیار دارد؟ اوباما رئیس جمهور آمریکا نوزده بار از من تقاضای ملاقات کرد؟ ولی دولت اختیار پاسخش را نداشت. درباره موسسات مالی و اعتباری مشهد که پرداخت سی‌هزار میلیارد تومان به دولت تحمیل شد این خسارت عظیم که کار دولت نبود بلکه کار یک قاضی بود.

۴۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر می‌روند

مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به تفاوت ۳۲ درصدی تورم کالا‌های اساسی و کالا‌های غیرمشمول بخاطر اختصاص ارز ترجیحی به واردات کالا‌های اساسی، افزایش شدید تقاضا برای واردات این کالا‌ها و تضعیف تولید ملی را از تبعات اجرای این سیاست دانست. در بخش ابتدایی «خلاصه مدیریتی» گزارش مرکز کارشناسی مجلس با اشاره به اینکه بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه در اسفندماه ۱۳۹۷ به بیش از ۴۷ درصد رسید، آمده است: «در کنار آن رشد اقتصادی منفی پیش‌بینی شده برای سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، کاهش شدید درآمد حقیقی و رفاه خانوار را در پی خواهد داشت. برآورد‌ها از نرخ فقر نشان میدهد در حالی که در سال ۱۳۹۶، حدود ۱۶ درصد از جمعیت کشور در زیر خط فقر مطلق قرار داشته‌اند، تا پایان سال ۱۳۹۷ در حدود ۲۳ الی ۴۰ درصد (با سناریو‌های مختلف برای وضعیت درآمدی خانوار در سال ۱۳۹۷) در زیر خط فقر قرار خواهند گرفت و هزینه تأمین حداقل نیاز‌های زندگی به شدت افزایش خواهد یافت. مجموع این موارد نیاز جدی و فوری به اجرای یک سیاست حمایتی به خصوص از گروه‌های آسیب‌پذیر را نشان می‌دهد. این در حالی است که از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون، سیاست حمایتی جدی به اجرا گذاشته نشده و در مقابل تنها سیاست یارانه‌ای (و نه حمایتی) اجرا شده، اختصاص ارز ترجیحی برای واردات کالا‌های اساسی بوده که این سیاست نیز در دستیابی به اهداف با مشکل جدی روبه‌رو بوده است».

رئیسی: مقام معظم رهبری بر همه قوای کشور اختیارات کافی را داده اند

حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در جلسه مسئولان عالی قضائی با بیان اینکه با اراده پولادین می‌توانیم بر اراده پلید دشمن فائق بیاییم، این امر را در گرو دارا بودن حضور فعال مردم و مسئولان و دوری از حرکت‌های منفعلانه دانست و خاطرنشان کرد: امروز، کنشگران فعال در این میدان پیروز خواهند بود. با اتمام حجت مقام معظم رهبری به همه مسئولان نظام، رؤسای قوا و کارگزاران کشور به ویژه در حوزه‌های اقتصادی، میدان حاضر، میدان عمل و اجراست و هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست. مقام معظم رهبری بر همه قوای کشور اتمام حجت کردند و اختیارات کافی را داده اند؛ امروز نوبت مسئولین است. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: همه قوا، دستگاه‌ها و مسئولان از اختیارات کافی و قانونی برای انجام وظایف خود برخوردار هستند و کوچک‌ترین سستی در عمل به تکالیف نباید وجود داشته باشد. در همین راستا، اولویت اصلی تلاش در جهت بهبود وضعیت معیشت مردم است. لازم است وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی، اقداماتی عاجل برای کنترل بازار صورت دهند تا دست سوداگران برای بازی با معیشت مردم، باز نباشد.

سردار جلالی: روسیه اینترنت ملی راه انداخته

سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به تجربه موفق چین در راه اندازی اینترنت ملی، گفت: چین اینترنت ملی خود را سال‌ها است که راه اندازی کرده و بستر متناسب با خود را در آن گسترش داده است، امروز روسیه نیز این اقدام را انجام خواهد داد، البته فرانسه و برخی دیگر از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا نیز به دنبال ایجاد شبکه ملی اطلاعات هستند و اگر ما نیز در نهایت بخواهیم؛ اقتصاد، فرهنگ، اقتدار و ارزش‌های خود را حفظ کنیم باید یک نگاه ملی و بومی بر زیرساخت‌های فضای سایبر در تقاطع با همه حوزه‌ها ایجاد کنیم، فضای سایبر و زیرساخت‌های آن به عبارتی زیرساخت‌های حیاتی‌تر هستند، چرا که امروزه تمام زیرساخت‌های یک کشور متأثر از فضای سایبر است بنابرین بنا به درجه اهمیت می‌توان گفت که زیرساخت‌های سایبری و خود فضای سایبری زیرساخت‌های حیاتی‌تر کشور هستند و یک زیرساخت ویژه هستند.

یاسین رامین خطاب به طلبه جوان بابلی

در پی شکایت روحانی جوان بابلی سید غفار دریاباری از مهناز افشار، یاسین رامین گفت: هموطن روحانی ... "مرد خدا" باشید و بگذارید ما بندگان خدا از گفتار و کردار شما پندآموزی کنیم. یاسین رامین همسر خانم افشار در نامه‌ای به روحانی جوان بابلی نوشت: چند روزی است که جنابعالی در صدر خبر‌های رسانه‌ای قرار دارید و به دلیل اصرار بر شکایت از "مهناز افشار" مورد حمایت و بهره برداری صداوسیما و برخی رسانه‌های ویژه هستید. روحانیون در تمام ادیان و فرهنگ‌های جهان به عنوان "مردان خدا" همواره دارای جایگاه رفیع و مورد وثوق و احترام مردمان پاک سرشت و خداپرست بوده اند و هرچند نوسانات تاریخ در تقویت و یا تضعیف این جایگاه تاثیرگذار بوده، اما اصل آن همچنان استوار مانده است. این مرقومه را برایتان می‌نویسم، چون به نظر می‌رسد امروز شما در جایی قرار گرفته اید که گفتار و کردارتان چو نیک باشد، می‌تواند در این سیر تاریخی تاثیرگذار باشد. هموطن روحانی ... "مرد خدا" باشید و بگذارید ما بندگان خدا از گفتار و کردار شما پند آموزی کنیم.

روزنامه جمهوری اسلامی: یک قسمت از سریال رمضانی شبکه یک سانسور شد

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: با شروع ماه رمضان سه مجموعه تلویزیونی از سیمای جمهوری اسلامی در حال پخش هستند که در تمام آن‌ها عشق و عاشقی حرف اول را میزند و از جملاتی غیرمتعارف در بیشتر صحنه‌ها استفاده می‌شود. این دیالوگ‌های عاشقانه به‌ قدری از خطوط قرمز عبور کرده‌اند که مسئولین صداوسیما مجبور می‌شوند در بازپخش این مجموعه‌ها قسمت زیادی از این گفت‌وگو‌های بازیگران را سانسور کنند و یک قسمت از مجموعه شبکه یک نیز در شب یکشنبه پخش نشد که به نظر می‌رسد زیر تیغ ممیزی قرار گرفته است، ولی مسئولین صداوسیما آن را به مشکل فنی مرتبط کردند. حال این سوال مطرح می‌شود که همان حساسیت که به ترانه خواندن کودکان در چند مدرسه داریم و صداوسیما نیز خیلی علاقمند به پیگیری اینگونه مسائل است! به مجموعه‌های صداوسیما با مخاطب میلیونی نیز این حساسیت وجود دارد؟

شایعه دستور رهبری به خروج کامل ایران از برجام صحت ندارد

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در حساب توییتری خود نوشت: «ظریف در توضیحات امروز خود در پاسخ به سؤال اینجانب اعلام کرد کاهش جزئی تعهدات برجامی تصمیم اجماعی شورای عالی امنیت ملی است و شایعه دستور رهبری به خروج کامل ایران از برجام صحت ندارد.»

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار