سید فتاح کبیری رییس جشنواره‌و همایش شمس و مولانا گفت : ۳ شرکت گردشگری ترکیه برای حضور و شرکت در جشنواره و همایش بین المللی شمس و مولانا در سال جاری اعلام آمادگی کردند .
کد خبر: ۷۴۴۳۸۸
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰ 13 May 2019

 

 به گزارش خبرنگار تابناک آذر بایجان غربی از خوی سیدفتاح کبیری در گفت‌وگو با خبرنگاران در خوی گفت : کبیری گفت:  سه آژانس گردشگری از کشور ترکیه برای شرکت در جشنواره شمس و مولانا اعلام آمادگی کردند . در صورتی که شرایط اقامت آنها در شهرستان فراهم شود این سه آژانش گردشگری در جشنواره شرکت می‌کنند و جشنواره در بازه زمانی ۲۰ الی ۲۸ مرداد ماه امسال به مناسبت هفته امامت و ولایت برگزار می‌شود و  همایش علمی بین المللی شمس و مولانا در ۷ و ۸ مهرماه ۹۸ در روز شمس و مولانا برگزار خواهد شد.

کبیری درباره چگونگی برگزاری جشنواره‌ و همایش شمس و مولانا در این شهرستان اظهار داشت: تمامی برنامه‌ریزی‌ها برای بلندآوازه کردن شمس و مولانا است و وجود بارگاه حضرت شمس در خوی یک گنجینه پر بهاء برای توسعه فرهنگی و اقتصادی شهر است.
وی در مورد بخش شعر جشنواره شمس و مولانا گفت: هماهنگی با حوزه‌های هنری و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، تماس تلفنی با انجمن‌های ادبی استان‌ها و ارائه توضیحات ‌‌‌در مورد بخش شعر جشنواره ‌با هدف ترغیب و تشویق شعرا برای ارسال آثار و شرکت در جشنواره و راهکارهای افزایش تبلیغات در فضای مجازی معتبر سراسر کشور و سفارش تولید اثر در موضوع خاص شمس تبریزی  با عنوان "شمسیه" انجام گرفته است.
کبیری ادامه داد : براساس آمار پایگاه اطلاع رسانی جشنواره از اول تا بیستم اردیبهشت ماه بیش از ۸۵ اثر از شهرستان‌های تهران اصفهان،  اردبیل ، کرج ، شیراز، بابل، خرم‌اباد گچساران ، فومن ، بندرعباس ، خوی ، اراک مهاباد ، پارس‌آباد و زابل به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است .

دبیر جشنواره ‌و همایش شمس و مولانا با اشاره به دلیل عدم همکاری با نوید مثمر در بخش داوری موسیقی گفت: نوید مثمر برخلاف هماهنگی‌های انجام‌شده ، پاسخگوی هماهنگی‌های لازم برای برگزاری جشنواره موسیقی نبودند و به همین سبب اردشیر کامکار جایگزین نوید مثمر در داوری این بخش جشنواره شد و همچنین در متن فراخوان بخش شعر جشنواره ، تأکید بر ارسال اشعار به زبان فارسی نشده و بنابراین در صورت ارسال اشعار ترکی ، این آثار نیزتوسط افراد متخصص مورد داوری و ارزیابی قرار خواهند گرفت و تاکنون ‌بیش از۸۵  نفر در بخش‌های شعر، موسیقی و تایپوگرافی به دبیرخانه جشنواره ارسال ‌‌کردند.
وی تصریح کرد : سال گذشته ۱۰۰  گروه موسیقی معتبر برای حضور در جشنواره ملی شمس و مولانا اعلام آمادگی کردند که از این تعداد ۱۴ گروه برای اجرای برنامه‌های خود در جشنواره انتخاب شدند .
 در این میان حضور سفرای خارجی، شخصیت های سرشناس ملی و شرکت‌های مختلف اقتصادی در آن همایش از برکات فرهنگی بود.

مدیرعامل تولیت شمس‌تبریزی‌افزود : کمیته‌های رسانه، اطلاع‌رسانی و علمی با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، شعر ، موسیقی ، تایپوگرافی و جشنواره در تولیت شمس تبریزی تشکیل ‌شده که این کمیته‌ها هر هفته دو بار برای هماهنگی و پیشبرد اهداف جشنواره و کنگره جلساتی برگزار می‌کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار