مسئله جنگ اسرائیل و حزب الله در سالیان اخیر مورد توجه رسانه ها و ناظران بین المللی بوده است و تنش هایی نیز بین آن ها همواره این توجهات را به خود جلب کرده است.در همین رابطه، در ماه های اخیر نیز تنش ها افزایش یافته و نشانه ها حاکی از آن است که احتمال رویارویی میان تل آویو و حزب الله رو به افزایش است.
کد خبر: ۷۳۶۷۰۱
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴ 21 April 2019

مسئله جنگ اسرائیل و حزب الله در سالیان اخیر مورد توجه رسانه ها و ناظران بین المللی بوده است و تنش هایی نیز بین آن ها همواره این توجهات را به خود جلب کرده است.

به گزارش تابناک، شاید آخرین تنش جدی آن ها در سال 2015 رخ داد که تعدادی از فرماندهان حزب الله از سوی جنگنده های اسرائیلی ترور شدند و در مقابل حزب الله به کاروان نظامی اسرائیل حمله کرد و تعدادی از نیروهای اسرائیلی را به هلاکت رساند.

در همین رابطه، در ماه های اخیر نیز تنش ها افزایش یافته و نشانه ها حاکی از آن است که احتمال رویارویی میان تل آویو و حزب الله رو به افزایش است.

در این زمینه، بنا به ادعای روزنامه «الرای» کویت، دبیرکل حزب‌الله لبنان احتمال جنگی غیرمنتظره با رژیم صهیونیستی را در این تابستان پیش‌بینی کرده است.

به نوشته شماره امروز این روزنامه که العربیه آن را بازنشر کرده، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان به فرماندهان مناطق در حزب‌الله در نشستی گفته زمان زیادی باقی نمانده که بسیاری از رهبران صف اول حزب‌الله از میان شما بروند (به شهادت برسند) و ممکن است رژیم صهیونیستی در ترور رهبران حزب موفق شود اما این معنای پایان کار حزب الله نیست چون حزب به افراد تکیه ندارد بلکه جزئی از جامعه لبنان است که در این کشور می‌ماند.

بنا بر ادعای این روزنامه، دبیرکل حزب الله لبنان صراحتا به تدابیری احتمالی اسرائیل و سطح بالای اقدامات آنها نظیر ترور رهبران حزب‌الله لبنان اشاره کرده است.

این روزنامه نام منبعی که این اظهارات را منسوب به نصرالله دانسته، فاش نکرده است.

این روزنامه تنها به نقل از این منبع مدعی شده است، دلایل بسیاری وجود دارند که اسرائیل تلاش می‌کند همه را غافلگیر کند مثل جنگ ۲۰۰۶. اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر مکلف اسرائیل با توجه به آنچه در سال ۲۰۰۸ علیه غزه انجام داد نشان داد مثل ایهود المرت فرد مرددی نیست. احتمال می‌رود چنین جنگی را هم در ۲۰۱۹ راه بیندازد تا تهدید از جانب حزب الله لبنان را تا ابد از بین ببرد. از این رو ملت لبنان و فضای داخلی آن باید آماده تمام احتمالات باشند.  

تدارک و ا»اده باش کامل اسرائیل و حزب الله برای آغاز یک جنگ بزرگ در تابستان!

این در حالی است که رسانه‌های لبنانی به نقل از منابعی در حزب‌الله لبنان گزارش روزنامه الرای را تکذیب کرده‌اند.

براساس برآوردهای حزب‌الله لبنان، احتمال می‌رود صهیونیست‌ها در صورت وقوع جنگ تمام شهرک‌نشین‌ها را از الناقوره وحتی مزارع شبعا برای بازداشتن حزب‌الله از ورود به این مناطق و گرفتن گروگان خارج کنند.

رژیم صهیونیستی از این طرح به عنوان استراتژی دفاعی پویا با هدف محاصره و ترور نیروهای مهاجم استفاده می‌کند.

منابع مطلع مدعی‌اند، نصرالله هیچ وقت اینقدر بدبین نبوده که احتمال جنگ با اسرائیل را ۵۰/۵۰ یا ۷۰/۳۰ بداند.  هیچ کس از شدت جنگ آینده خبر ندارد اما تصور غالب این است که اسرائیل بانکی از اهداف حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ هدف را برای نابودی طی روزهای اول جنگ در اختیار دارد.

همچنین این گونه ادعا شده، رژیم صهیونیستی به محض اطلاع از مکان نصرالله برای اینکه او را ترور کند، جنگ را شروع خواهد کرد.

این بهایی است که رهبران اسرائیل می‌توانند در مقابل متقاعد کردن افکار عمومی داخلی برای پرداخت بهای حملات موشکی حزب‌الله لبنان به جبهه داخلی بپردازند.

به ادعای روزنامه الرای، اظهارات نصرالله هشدار به فرماندهان حزب‌الله برای رعایت جانب احتیاط و هوشیاری و ماندن در وضعیت آماده باش و اتخاذ تدابیری در این راستاست.

این احتمال در میان بحران اقتصادی نابسامان لبنان مطرح می‌شود که در صورت وقوع تحمل جنگی ویرانگر برای این کشور دشوار خواهد بود اما از آن طرف شرایط برای سوء استفاده نتانیاهو به خصوص در وضعیت منطقه‌ای و بین‌المللی منحصر بفرد کنونی فراهم است.

از طرفی منابع مطلع می‌گویند، زرادخانه موشکی حزب الله لبنان برای شلیک صدها موشک دقیق طی هر روز و برای مدتی از زمان آماده است.

در رابطه با احتمال وقوع جنگ، روزنامه جروزالم پست اسرائیل مدعی شده که فرانسه به لبنان هشدار داده که اسرائیل احتمال دارد حمله ای به لبنان علیه حزب الله آغاز کند.

این در حالی است که اخیر برخی از رسانه های عربی خبری منتشر کردند و مدعی شدند یک هیات نظامی اسرائیلی در مسکو با وزیر خارجه لبنان دیدار کردند و به لبنان هشدارهای لازم را داده اند. خبری که البته از سوی وزارت خارجه لبنان تکذیب شد.

از سوی دیگر، پایگاه خبری عبری زبان دبکا اعلام کرد: «جنبش حماس با هماهنگی حزب الله لبنان جبهه جدیدی را از سمت شمال علیه اسرائیل به راه خواهد انداخت به طوری که این دو گروه نظامی با همکاری یکدیگر نیروی رزمی جدیدی به نام «گردان‌های بازگشت» تشکیل داده اند.

این سایت اسرائیلی افزود: «حزب الله لبنان عملا برای مقابله با اسرائیلی‌ها و یا راه انداختن جبهه جدیدی در برابر اسرائیل و کاهش فشار بر نوار غزه، نیروی نظامی جدیدی از فلسطینی‌های ساکن اردوگاه‌ها تشکیل داده است.

این سایت در ادامه نوشت: «جبهه جدید در لبنان که در موازات مرزهای این کشور با اسرائیل قرار دارد با هماهنگی غزه فعال خواهد شد که از پشتیبانی نظامی حزب الله لبنان و حمایت مالی قطر بهره‌مند خواهد شد.»

دبکا افزود: «ایجاد نیروی نظامی این چنینی، موضع جنبش حماس را در داخل تقویت و مواضع محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را تضعیف خواهد کرد.»

این سایت عبری زبان ادامه داد: «ایده تاسیس این نیروی نظامی محصول اندیشه حماس نیست بلکه از جانب ژنرال سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران مطرح شد و سید حسن نصرالله در نشستی که صالح العاروی و اسامه حمدان از فرماندهان حماس حضور داشتند، این دو را به تشکیل این نیروی نظامی از پناهندگان فلسطینی مجاب کرد.»

بر اساس طرج ژنرال سلیمانی، حزب الله چیزی در حدود ۳ هزار نیرو را در اردوگاه‌های پناهندگان فلسطینی در لبنان به کار خواهد گرفت که به مثابه گردان یا نیروی فلسطینی جدید با نام گردان‌های بازگشت فعالیت خواهند کرد، این نام به راهپیمایی‌های بازگشت که مردم نوار غزه در نوار مرزی اسرائیل به راه می اندازند، اشاره دارد.

دبکا در پایان نوشت:«این گردان‌های تازه تاسیس پس از آموزش و دریافت سلاح در جنوب لبنان و در مرز اسرائیل مستقر می شوند و برای جشن‌های اسرائیلی که عید استقلال نامیده و از نهم ماه آینده آغاز می شود، خود را آماده می کنند.»

نگرانی فرماندهان اسرائیلی از توان موشکی حزب الله

یکی از فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی امروز اذعان کرد: در جنگ احتمالی آینده، اگر لازم باشد تمامی مناطق مسکونی در نزدیکی مرزهای شمالی اسرائیل تخلیه خواهند شد.

پایگاه خبری «i24news» اسرائیل در این باره گزارش داد که ژنرال «یوئیل استریک» فرمانده منطقه شمالی رژیم صهیونیستی گفت: این اقدام منجر به حفظ جان اسرائیلی‌ها می‌شود و به ارتش، آزادی عملی بیشتری می‌دهد که بتواند بر فعالیت‌های نظامی متمرکز شود.

ژنرال اسرائیلی مدعی شد: حزب الله همچنان برنامه دارد که به منطقه «الجلیل» یورش برد که در صورتی که این اتفاق بیفتد، اسرائیل شکست سختی به آنها خواهد داد.

فرمانده منطقه شمالی رژیم صهیونیستی که به زودی جایگزین «کوبی باراک» فرمانده نیروی زمین ارتش رژیم صهیونیستی خواهد شد، در ادامه ادعاهای خود افزود: حزب الله نیروهای دفاعی خود را در روستاهای جنوب لبنان مستقر کرده است تا اگر جنگی روی داد و ارتش اسرائیل قصد یورش به این منطقه را داشت، با آن مقابله کنند.

این ژنرال صهیونیست در پایان گفت: حزب الله برای شلیک تعداد بیشتری موشک به سوی اهداف راهبردی در اسرائیل، سلاح و مهمات جمع آوری می‌کند و توان آن را دارد که در صورت بروز جنگ با اسرائیل روزانه 1000 موشک به سمت اهدافی اسرائیلی شلیک کند که این بسیار خطرناک خواهد بود.

 بسیاری از تحلیل گران اسرائیلی گفته اند که حزب الله کنونی قدرت مخرب تر و بزرگتری نسبت به حزب الله سال 2006 و جنگ 33 روزه است و پاسخ آن به حملات اسرائیل می تواند مقامات صهیونیست را به شدت غافلگیر کند.

 

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار