معاون وزیر خارجه ایران با بیان اینکه سازوکار ویژه مالی اروپا از نظر فنی، مالی و حقوقی جزئیاتی دارد که رسیدن به آنها زمان‌بر است، تصریح کرد: ما براساس منافع خودمان تصمیم می‌گیریم نه توهمات پامپئو و همفکرانش
کد خبر: ۶۷۷۷۷۱
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱ 09 November 2018

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در گفت‌‎وگو با باشگاه خبرنگاران جوان،  در پاسخ به این سؤال که مشخص نبودن تاریخ و نحوه اجرای SPV  این احساس را به وجود آورده است که این سازوکار مالی به زودی برای کشورمان قابل بهره برداری نخواهد بود، عنوان کرد: به عقیده من اراده سیاسی کشورهای اروپایی برای اینکه در مقابله با تحریم های آمریکا به ایران کمک کنند امری واضح و روشن است، سابقه ندارد اروپا به عنوان نزدیک‌ترین متحد واشنگتن وارد چنین اقداماتی شده باشد و به کشوری به خصوص ایران برای ایستادگی در برابر تحریم‌های ایالات متحده کمک کند.

وی ادامه داد: اراده اروپایی‌ها برای همکاری با ما در مقاطع مختلف  ابراز شده است، آخرین بار در  اجلاس وزاری خارجه برجام ( ایران و 1+4)  که در نیویورک برگزار شد،کشورهای عضو برجام از جمله اروپایی‌ها صراحتا در بیانیه‌ای اذعان کردند که بقای برجام منوط به تحقق خواسته‌های اقتصادی ایران از برجام است، آنها مصمم به ادامه برجام هستند، با تهران همکاری داشته باشند و برای تحقق آن سازوکار ویژه مالی تدارک دیده‌اند که البته پیچیدگی‌ها و ابعاد حقوقی زیادی دارد.

عراقچی خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل سیطره‌ای که دلار و سیستم مالی آمریکا بر نهادهای اروپایی دارد، ایجاد مکانیسمی که با این سیطره دلار سروکار نداشته باشد و آمریکایی‌ها نتوانند آن را در چمبره تحریم‌های خود قرار بدهند کار آسانی نیست، با این حال بر روی آن کار می‌کنند.

معاون وزیر امور خارجه گفت: همانطور که شاهد بودیم جمعه گذشته سه وزیر خارجه اروپایی و موگرینی به همراه سه وزیر دارایی انگلیس ، فرانسه و آلمان امضا کردند. این هم اتفاق نادری است که وزرای دارایی این کشورها برای امضا یک بیانیه به وزرای خارجه کشورشان ملحق شوند. در این بیانیه اعلام کردند که بر روی SPV کار می‌کنند،  اقدامات کارشناسی همچنان ادامه دارد.

وی  در رابطه با روند کارشناسی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا عنوان کرد: چهارشنبه 16 آبان ماه کارشناسان ما در وین با کارشناسان سه کشور(فرانسه،انگلیس و آلمان) و اتحادیه اروپا جلسه داشتند.این رایزنی‌ها در ادامه جلساتی است که در گذشته داشتیم و  در این نشست ابعاد مختلف این ساز و کار (SPV) بررسی شد.

عراقچی با بیان اینکه لازم است ساز و کار مشابه SPV در ایران هم فراهم شود تا بتواند با اروپایی تعامل داشته باشیم، افزود: سازوکار ویژه مالی اروپا از نظر فنی، مالی و حقوق جزئیاتی دارد که رسیدن به آنها زمان بر است.

 معاون وزیر خارجه گفت: امیدوار هستیم در آینده بسیار نزدیک این سازوکار اعلام و در اروپا رسما ثبت شود و بعد از آن  به تدریج عملیاتی خواهد شد، البته اینکه اروپایی‌ها بسیار آهسته‌تر از تصور ما حرکت کردند یک واقعیت است، همچنین اینکه مواضع سیاسی آنها بسیار خوب بوده هم یک واقعیت است و موضوع دیگر به این باز می‌گردد که هنوز به راهکارهای عملیاتی نرسیده‌اند و انتظارات ما را برآورده نکرده‌اند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا طرف‌های اروپایی هنوز برای زمان عملیاتی شدن سازوکار ویژه مالی تاریخی مشخصی را تعیین نکرده‌اند، عنوان کرد: با توجه به اینکه این سازوکار پیچیدگی‌های بسیاری دارد هنوز تاریخی برای آن اعلام نشده و فعلا روی آن کار می شود، امیدواریم به زودی این برنامه انجام شود.

عراقچی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا تاریخ 13 آبان یا 4 نوامبر را برای آغاز به کار SPV اعلام شده بود؟ توضیح داد:4 نوامبر تاریخی بود که تحریم‌های آمریکا رسما اعمال می‌شد، البته تحریم‌ها به خاطر بعد روانی که داشت زودتر از این تاریخ اعمال شد، در نتیجه هیچ اتفاق خاصی رخ نداد. تحریم‌ها قبلا در آن ظرفیتی که می‌توانست اعمال بشود، پیش‌تر اعمال شده بود.اروپایی‌ها هم خود را آماده کرده بودن همزمان با رسمی شدن تحریم‌های آمریکا آن ها هم صراحتا و رسما این سازوکار ویژه مالی را اعلام کنند. انشاءالله همین روزها این سازوکار اعلام خواهد شد.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه وزیر امور خارجه آمریکا در مورد از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای ایران موضع گیری داشته است، او این طور ادعا کرده است که ایران به شرایط هسته‌ای خود در پیش از برجام باز نخواهد گشت، ارزیابی شما از این صحبت‌های پامپئو و اطمینان خاطرش درباره این موضوع چیست؟ توضیح داد: اگر او اطمینان خاطر دارد که ما به برنامه‌های هسته‌ای قبل از برجام باز نمی‌گردیم، شاید از این جهت است که می‌داند که کماکان برجام به نفع جمهوری اسلامی ایران است، آمریکایی‌ها مدعی هستند که در برجام ضرر زیادی کردند و به همین دلیل هم تصمیم گرفتند که  از آن خارج شوند.

*برنامه هسته‌ای ما هیچگاه تعطیل نشده است که بخواهد دوباره از سر گرفته شود 

وی ادامه داد: برنامه هسته‌ای ما هیچگاه تعطیل نشده است که بخواهد دوباره از سر گرفته شود و همچنان  با قوت  ادامه دارد. در برخی حوزه‌های خاص ما سرعت خود را کمتر کردیم وگرنه هیچ حوزه‌ای در برنامه هسته‌ای ما تعطیل نشده که فعالیت آن بخواهد از سر گرفته شود، در تمام حوزه ها آمادگی داریم مجددا به سرعت گذشته یا حتی سرعت جدیدتری برگردیم و  با سرعت بیشتری برنامه خود را ادامه بدهیم .در حال حاضر در بخش  هسته‌ای شرایطی بهتر نسبت به پیش از برجام را داریم. بخش تحقیق و توسعه ما در این سال‌ها به نحوی پیشرفت کرده است که اگر قبل از برجام روی ماشین‌های IR1 کار می‌کردیم، امروز روی ماشین‌های IR8 کار می‌کنیم که نسل بسیار پیشرفته است و نسبت به ماشین‌های قبل از برجام 20 برابر قدرتمندتر هستند.

دیپلمات کشورمان افزود: کیک زرد ما با 370 تن که بعد از برجام وارد کشور شد الان به مراتب بیش از گذشته است و حدود 900 مهندس و تکنسین ما روی رآکتور آب سنگین اراک کار می‌کنند  خیلی راحت می‌توانیم برنامه‌های هسته‌ای خود را با سرعتی به مراتب بیشتر از گذشته به نقطه ای که برنامه جمهوری اسلامی ایران است برسانیم. ولی اینکه ما چگونه حرکت می کنیم براساس منافع خودمان و تشخیصی است که از صلاح و مصلحت کشور است انجام می دهیم.

* پامپئو مطمئن باشد که ما براساس منافع خودمان تصمیم‌گیری می‌کنیم  نه براساس توهمات ایشان و همفکرانشان

عراقچی با اشاره به اظهارات اخیر پامپئو در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران، گفت: ما گرفتار تحریکات پامپئو و دیگر همفکران او نخواهیم شد.جمهوری اسلامی ایران تا امروز حرکت بسیار هوشمندانه و خردمندانه‌ای داشته است بدون آنکه دچار احساسات  شویم پیش رفته‌ایم.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری هم فرمودند تا زمانی در برجام می‌مانیم که برای ما منافعی به دنبال داشته باشد و آن زمان که منافع برجام برای ما کمتر از حد انتظار باشد برای خروج از آن لحظه‌ای تردید نخواهیم کرد، این یک اصل کاملا مشخص است، آمادگی، اراده و تواناهایی‌های لازم را در این زمینه داریم و پامپئو مطمئن باشد که ما براساس منافع خودمان تصمیم گیری می‌کنیم  نه براساس توهمات ایشان و همفکرانشان.

معاون وزیر خارجه در ادامه در پاسخ به این سؤال که مقام معظم رهبری پس از خروج آمریکا از برجام خواسته بودند زیرساخت‌هایی فراهم شود که ما هر لحظه لازم بود به شرایطی که پیش از برجام در زمینه هسته‌ای داشتیم و حتی بیشتر از آن، بتوانیم بازگردیم. آیا ما در فراهم کردن زیر ساخت این سازوکار پیشرفت‌های لازم را داشته‌ایم؟ تاکید کرد: کاملا اینطور است، ما آمادگی لازم را برای هر شرایطی داریم.وضعیت برنامه هسته‌ای ما به مراتب بیشتر از گذشته است؛ چرا که برجام به هیچ وجه به بحث تحقیق و توسعه و  تکنولوژی ما خدشه‌ای وارد نشده است.

وی ادامه داد: امروز بر روی ماشین‌های پیشرفته‌تری کار می‌کنیم و  منابع اولیه ما پیشرفته‌تر از گذشته است، همچنین دانشمندان ما در وضعیت بهتری هستند و زیرساخت‌های لازم برای توسعه سریع برنامه آماده شده است. علاوه بر این باید بگویم که برنامه غنی سازی ما هیچگاه تعطیل نشده است، ولی طبق برجام با ظرفیت محدودی حرکت می‌کنیم که این طرفیت بلافاصله قابل گسترش است، از این جهت هیچ نگرانی وجود ندارد.

عراقچی در پایان خاطرنشان کرد: توانایی و ظرفیت بازگشت به فعالیت‌های هسته‌ای پیش از برجام وجود دارد و این امر منوط به اراده سیاسی است و این اراده سیاسی وقتی اتخاذ خواهد شد که منافع کشور اقتضا کند، اینکه تا چه زمانی در برجام بمانیم و به تعهدات خودت عمل کنیم به این امر باز می‌گردد که چه زمانی به این نتیجه برسیم که منافع کشور در عدم اجرای تعهدات است و آن  زمان لحظه‌ای درنگ نخواهیم کرد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار