مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: 12میلیارد و 500 میلیون متر مکعب امسال در کشور کاهش آب داریم که در همسنجی با پارسال به طور کلی حدود 33 درصد شرایط را سخت می کند.
کد خبر: ۶۵۵۲۲۹
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷ 14 September 2018

سیف الله آقابیگی عصر پنجشنبه در مراسم آغاز بکار مرکز پدافند غیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهار داشت: میزان ذخیره مخازن آبی سدها در سال 96-97 حدود 110 میلیون مترمکعب است اما در حال حاضر حداکثر این ذخیره به 15 میلیون مترمکعب رسیده است.
وی ادامه داد: البته این ذخیره آب در کشور نیز کمتر خواهد شد و با پیش بینی های صورت گرفته سال پیش رو با مشکلات بیشتری رو به رو هستیم.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب پیش بینی کرد: در سطح کشور میزان خطر پذیری ما از نمره 10 ضریب 8 است که این نشان از خطر پذیری بالای ما دارد که اینگونه اقدام باعث آمادگی بیشتر می شود ولی متوسط کشور در این زمینه پایین است.
آقا بیگی ادامه داد: تا پایان پاییز سال جاری بارندگی ها در کمترین میزان خواهد بود و نیاز است راهکارهای مدیریتی در این زمینه برای تدوام خدمات رسانی باید قوی تر باشد.
این مسوول تدوین برنامه های پدافند غیرعامل را راهکار مدیریت منابع آب و خشکسالی دانست و اظهار داشت: با توجه به تغییرات اقلیم و فرایندی که به دنبال آن در منطقه و جغرافیا با عنوان خشکسالی به وجود آمده ایجاد مرکز مدیریت بحران یکی از ضروری است.
وی افزود: از سوی دیگر شرایط همیشه در حالت نرمال نیست و لازمه وجود دفترهای مدیریت بحران، برنامه های نرم افزاری برای پشتیبانی و سخت افزارها و اقدامی است که تا تاکنون انجام شده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب یاد آور شد: در متوسط بارش کشور تا چند روز گذشته نسبت به سال قبل 27 درصد کاهش داشتیم نسبت به دراز مدت آمار 48 ساله، 31 درصد کاهش ایجاد شده اما در استان هرمزگان میزان خشکسالی و کمبود بارش بالای 68 درصد است که تاثیر و آثار بزرگی آن بر استان می گذارد.
به گفته آقا بیگی، هرمزگان به دلیل خشکسالی های مداوم و کمبود بارش، بیشترین درگیری را با مقوله خشکسالی دارد و سدهای این استان بر خلاف سال آبی گذشته تنها یک میلیون متر مکعب آورده داشته و غیر از سد استقلال میناب، شمیل و نیان هیچ نقطه ای دیگری در کشور چنین شرایط بحرانی ندارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار