ائمه جمعه آذربایجان غربی در خطبه‌های امروز نماز جمعه آل‌سعود را به‌عنوان دست‌نشانده آمریکا در منطقه معرفی کرده و خواستار انزجار مردم از آنان شدند تاکید کردند: آل‌سعود دشمن بزرگ حال حاضر در منطقه است.
کد خبر: ۵۲۲۴۱۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴ 11 November 2017

به گزارش تابناک آذربایجان غربی امام جمعه خوی نیز در خطبه‌های آئین عبادی سیاسی نماز جمعه با توصیه نمازگزاران به رعایت کردن تقوا اظهار داشت: ریشه‌ها و عوامل اضطراب و نگرانی موجود در انسان‌ها را می‌توان در سوءظن‌ها و توهمات بیهوده، تاریک دیدن آینده و احتمال زوال نعمت‌ها و گرفتاری در چنگال دشمن و گذشته تاریک زندگی مشاهده کرد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید رضی شکوری افزود: نگرانی از گناهان، آلودگی‌ها، لغزش‌ها و کوتاهی‌ها، احساس ضعف در برابر دشمنان و حوادث طبیعی، احساس پوچی و بی هدف دانستن جهان و زندگی دنیوی، خیالات، دنیاپرستی و دلباختگی در برابر زرق و برق زندگی مادی و ضعف ایمان و اعتقاد به مبانی و ارزش‌های دینی از جمله دیگر ریشه نگرانی آدمی است.

وی با اشاره به عوامل آرامش از دیدگاه قرآن کریم تاکید کرد: وی ایمان به خداوند متعال، رعایت کردن تقوای الهی، یاد کردن خداوند، پایداری در راه حق، اقامه کردن نماز و دعا کردن از جمله عوامل آرامش از دیدگاه قرآن است و آرامش در دو سطح فردی و اجتماعی قابل بررسی و تحلیل است لکن بعد اجتماعی آن باید تحت عنوان امنیت بررسی گردد.

خطیب نماز جمعه خوی با اشاره به 11 نوامبر پایان جنگ جهانی نخست در سال 1918 میلادی خاطرنشان کرد: این جنگ را غربیان و اروپاییان به اصطلاح مدافع حقوق بشر و صلح دوستان بر بشریت تحمیل کردند که از جمله آثار تخریبی و تلفات آن می‌توان به بسیج شدن 65 میلیون نفر در این جنگ، کشته شدن 9 میلیون نفر، معلولیت 22 میلیون نفر و مفقود شدن 9 میلیون نفر اشاره کرد.

وی با اشاره به 24 آبان سالروز رحلت فیلسوف و مفسر قرآن علامه طباطبایی در سال 1360 شمسی بیان کرد: امروز جامعه ما باید از جلوه‌ها، سجایا و فضایل اخلاقی آن بزرگوار درس بگیرد و عدم تظاهر به علم، ناپسند شمردن عنوان استاد بر خود، سکوت و آرامش کامل از جمله سجایای اخلاقی آن بزرگوار است.

مسئول مدارس علمیه خوی با اشاره به سالگرد رحلت علامه شیخ محمد تقی جعفری و تبیین خدمات علمی آن بزرگوار در طول عمر بابرکت 73 ساله گفت: تدریس علوم اسلامی در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها، مناظره و مکاتبه مستمر با دانشمندان مختلف جهان، تألیف یک صد جلد کتاب در رشته‌های مختلف علوم اسلامی، حضور در همایش‌ها و اجتماعات مختلف دانشگاهی، سخنرانی در شهرهای مختلف ایران و سایر کشورها، مصاحبه‌های علمی در موضوعات مختلف فلسفی و تربیت صدها شاگرد حوزوی و دانشگاهی از جمله ثمرات طول عمر ایشان است.

وی با اشاره به حوادث اخیر در منطقه تصریح کرد: در طول هفته گذشته چند موضوع مرتبط با عربستان سعودی اتفاق افتاد که می‌توان از جمله آن‌ها به استعفای سعید حریری عامل عربستان از مسئولیت نخست وزیری لبنان با دستور سعودی‌ها، بازداشت تعدادی از شاهزادگان سعودی، حمایت کردن ترامپ از بازداشت‌ها در عربستان، حمله موشکی مبارزان یمن به فرودگاه ریاض عربستان، متهم ساختن ایران از ناحیه ترامپ و سعودی‌ها مبنی بر کمک به یمنی‌ها اشاره کرد.

امام جمعه خوی با اشاره به علل و ریشه‌های این اتفاقات و موضع گیری‌ها یادآور شد: آمریکا می‌خواهد با تشنج آفرینی در مـنطقه به قول ترامپ تاجر، شیر عرب‌ها را از طریق فروش اسلحه بدوشد و اسرائیل و آمریکا به سبب شکست‌های زنجیره‌ای اخیر به دنبال انتقام گیری از مقاومت اسلامی هستند.

وی اظهار داشت، به نظر می‌رسد شیردوشی ترامپ رئیس جمهور آمریکا از عربستان سعودی تمامیت ندارد و باید عربستان بفهمد که از ابتدای پیروزی انقلاب همه قلدران و ستمگران جهان با نظام جمهوری اسلامی درگیر شدند ولی شاخ همه شکسته شد لذا آنان در برابر ملت ایران عددی نیستند.

آل سعود از هیچ کارشکنی علیه کشورمان فروگذاری نمی‌کند

امام جمعه چایپاره نیز در آئین عبادی سیاسی نماز جمعه با اشاره به ثواب یک شهید در معرکه و آغشته به خون برای پیاده‌روی اربعین حسینی اظهار داشت: در زیارت اربعین مردمانی از سراسر عالم در یک نقطه جمع شده و باشکوه‌ترین فضایل انسانی را به نمایش می‌گذارند که تنها اشتراکشان دوستی حسین (ع) است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رسول جمشیدی افزود: پیاده‌روی اربعین از حوادث برجسته و نمادی بسیار زیبا و با شکوه از پیروان و علاقه‌مندان به اهل بیت (ع) است و شکوهمندترین فضایل اخلاقی در مسیر حرکت به سمت مرکز این جهانی خاکی قابل لمس است و هر فردی با توجه به تقوای خود از آن استفاده می‌کند.

وی با اشاره به شهادت رزمندگان و مرزبانان حافظ امنیت در منطقه چالدارن خاطرنشان کرد: استان آذربایجان غربی با کشورهای عراق، ترکیه و جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد و متأسفانه در مناطق مختل از مرز استان شاهد فعالیت‌های تروریستی هستیم که در یکی از موارد جمعه هفته گذشته 8 تن از نیروهای متعهد خود را از دست دادیم.

خطیب نماز جمعه چایپاره بیان کرد: رژیم آل سعود از هیچ حرکتی برای مبارزه و لطمه زدن به جمهوری اسلامی ایران فرو گذار نمی‌کند و با پول و حمایت‌های سیاسی به دنبال اقدام علیه کشورمان است و با وادار کردن گروهک‌های تروریستی و ضد انقلاب به تغییر سیاست در قبال ایران تلاش می‌کند.

وی با اشاره به پیام سفر پوتین به تهران در هفته گذشته تصریح کرد: ایران اسلامی و روسیه سطح روابط خود را در سال‌های اخیر بسیار افزایش داده‌اند و سفر اخیر ریاست جمهوری کشور روسیه به تهران می‌تواند سبب تحکیم جایگاه روسیه در منطقه کمک کند و در تحقق منافع ما نیز ما را یاری کند.

تحریم سپاه توسط دولت آمریکا تحریم ملت ایران است

امام جمعه شاهین‌دژ نیز در خطبه‌های آئین عبادی سیاسی نماز جمعه با اشاره به 24 آبان‌ماه سالروز بزرگداشت علامه طباطبایی اظهار داشت: با توجه به فضایل ایشان می‌توان نتیجه گرفت که موفقیت طلبه در موضوعاتی چون نظم در کار، پشتکار و اخلاص قرار دارد و باید از چنین افراد بزرگواری این مباحث را یاد گرفت.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسین فصیح نیا با اشاره به کاتوسا افزود: کاتوسا عنوان تحریم‌های اخیر آمریکا علیه کشورمان است که وزارت آنان از طریق این تحریم‌ها درصدد ضعیف کردن دشمنان خود هستند و به هیچ وجه از این کار خود دست نمی‌کشند.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از تحریم‌هایی که دولت آمریکا با بهتان زدن و به ناحق بر ملت ما روا داشته تحریم سپاه است که این نهاد بزرگ را که از دل خود مردم برخواسته را نیز تروریست می‌نامد.

خطیب نماز جمعه ارومیه گفت: تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشورمان توسط دولت آمریکا تحریم ملت ایران اسلامی است چراکه بسیجیان و سپاهیان در دل مردم جای دارند.

وی تصریح کرد: مسئولان تراز نخست کشورمان باید در مقابل حرکات دولت آمریکا حالت تهاجمی داشته باشند و این موضوع یکی از مباحثی است که توسط مقام معظم رهبری نیز به آن تأکید شده است.

امام جمعه شاهین‌دژ بیان کرد: دولت آمریکا در همه حال ما را دشمن خود می‌پندارد و به هیچ وجه تعامل خوبی نمی‌تواند با ما داشته باشد و برخی مواقع فکر می‌کنند تقابل جدی در مورد تعامل و یا عدم تعادل با آن‌ها وجود دارد در حالی که اینگونه نیست و تمامی مسئولان باید یک دل از آنان دوری کنند.

آل‌سعود برنامه‌های دولت آمریکا را در منطقه پیاده می‌کند

امام جمعه تکاب نیز در خطبه‌های آئین عبادی سیاسی نماز جمعه با تسلیت اربعین حسینی اظهار داشت: دشمنی آمریکا با کشور ما در همه حال ادامه دارد و هم پیمانان این دولت نیز در همه حال به دنبال تضعیف ما هستند و تا زمانی که دنیا پا برجاست دشمنی این دولت‌ها با ما برقرار خواهد بود.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عیسی برادری افزود: عربستان سعودی یکی از کشورهایی است که به آمریکا وابسته است و به نوعی در زیر استعار آمریکا به سر می‌برند و اقداماتی که امروز در منطقه انجام می‌دهند می‌توان گفت از سوی آمریکاست و یکی از این موضوعات حمله به مردم مظلوم یمن است.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر کارشکنی‌های این دولت می‌توان به استعفای سعید حریری اشاره کرد و سیاست مداران و افراد هوشمند می‌دانند که این موضوع نابجا نبوده است و سفر وی به عربستان بدون دلیل نبوده است و در متن استعفا نامه وی نیز دولت عربستان دست داشته است.

خطیب نماز جمعه تکاب تصریح کرد: دولت‌های غربی و به ویژه دولت‌های آمریکا و اسرائیل در پشت پرده چنین اقداماتی حضور دارند و در همه حال تلاش می‌کنند تا میان مسلمانان منطقه آتش بیفکنند ولی مردم مسلمان منطقه با حفظ بصیرت پیش می‌روند و امید است روزی آمریکا از صحنه تاریخ محو شود.

وی با اشاره به اقدامات تروریستی در منطقه چالدران یادآور شد: هشت تن از عزیزان را در این ماجرا از دست دادیم و این اقدامات همگی از سوی دولت‌های غربی صورت می‌گیرد و در راستای گرامی داشت یاد و خاطره این شهدا جوانان تکابی به صورت خودجوش مراسمی را برگزار کردند که نشان از حضور شهادت طلبی در جوانان ماست.

دولت آمریکا با مذاکره نظر خود را بر کشورها تحمیل می‌کند

امام جمعه ماکو نیز در آئین عبادی سیاسی نماز جمعه با تشریح بیانات رهبر انقلاب در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری اظهار کرد: بنا به فرمایشات رهبری، اقتصاد کشور نباید متکی به نفت باشد چرا که اقتصاد نفتی، یک اقتصاد ناامنی است که در چند سال اخیر برخی مشکلات ناشی از این نوع اقتصاد را دیده‌ایم.

حجت‌الاسلام ایوب رنجبری گفت: قدرت دفاعی کشور نباید مذاکره شود و چیزی به نام برجام دو وجود ندارد چرا که هدف آمریکا از مذاکره فقط قبولاندن حرف خود است و در هشت سال جنگ تحمیلی ملت ایران شاهد خیانت غرب بود که کوچکترین وسیله نظامی را به ایران نمی‌دادند.

وی با اشاره به مراسم گرامی‌داشت حاج‌مصطفی خمینی فرزند ارشد امام راحل (ره) بیان کرد: طبق فرموده رهبر کبیر انقلاب (ره) شهادت حاج مصطفی یکی از الطاف خفیه الهی بود چرا که آن بزرگوار بازوی امام خمینی(ره) در پی‌ریزی بنیان انقلاب اسلامی داشته و شهادت ایشان منجر به برپایی مراسم‌های چهلم شد که در نهایت با پیروزی انقلاب اسلامی به‌پایان رسید.

خطیب جمعه ماکو با با اشاره به برگزاری مراسم اربعین حسینی تصریح کرد: این اتفاق بی نظیر بوده و دشمن به عظمت آن اعتراف می‌کند و همبستگی ملت‌ها را نشان داده و سبب وحدت بین امت‌ اسلامی است.

وی با تسلیت شهادت امام حسن مجتبی (ع) افزود:آن حضرت همواره مظلوم بوده و سیره و سیرت ایشان به‌خوبی تبیین نشده است.

رنجبری با گرامی‌داشت شهادت شهید فهمیده گفت: ایران تنها یک شهید فهمیده ندارد بلکه در جنگ تحمیلی شاهد فداکاری هزاران شهید نوجوان همچون شهید فهمیده بوده‌ایم که باید این شهدا به مردم و بخصوص به نسل جوان معرفی شوند.

وی با هشدار به والدین درباره سوءاستفاده فرزندان از فضای مجازی تصریح کرد: فرد مبدع بازی نهنگ اذعان کرده که هدفش از بین بردن افراد لاابالی جامعه است و چندی پیش شاهد خودکشی دو دختر نوجوان در اصفهان بوده‌ایم که تحت تاثیر این بازی بوده‌اند.

خطیب جمعه ماکو افزود: در برخی کشورها همچون هند درس آشنایی با فضای مجازی و استفاده صحیح از آن وجود دارد اما در ایران بسیاری از افراد نحوه استفاده از آن را نمی‌دانند که تهدیدات بی‌شماری را متوجه جامعه کشور کرده است که باید تهدیدات این فضا به فرصت تبدیل شود.

مشکلات اقتصادی مردم توسط مسئولان برطرف شود

امام جمعه بوکان نیز در خطبه‌های آئین سیاسی عبادی نماز جمعه با تاکید بر شناخت دشمن شناسی اظهار داشت: مسلمانان باید دشمنان خود را به خوبی بشناسند و فریب دشمن را نخورند.

ماموستا عبدالرحمن خلیفه زاده افزود: خداوند در آیات و احادیث بر دشمن شناسی تاکید کرده و به ما هم دستور داده که دشمنان خود را بشناسیم و با آنها رفاقت نکنیم.

خلیفه زاده خاطر نشان کرد: نباید به دشمنانی که در قالب دوست می‌آیند و می‌گویند که دوست ما هستند اعتماد کرد و با آنها پیمان دوستی بست.

خطیب جمعه بوکان در بخش دیگری از خطبه‌های امروز نماز جمعه با تسلیت اربعین حسینی تاکید کرد: حفظ آداب و سوم و عزاداری ایام حسینی (ع) لازم تا عزت و سربلندی و از خود گذشتگی امام حسین (ع) برای همان نمایان شود و از آن درس بگیرند.

وی با اشاره به مدرسه علوم دینی و فرهنگی تصریح کرد: مدارس علوم دینی و فرهنگی فعال شده و باید متعلمین در آن به خوبی درس بخوانند و معلمان هم به خوبی آموزه‌های دینی را آموزش دهند.

امام جمعه بوکان با اشاره به کمک به نیازمندان بیان کرد: مردم در فشار اقتصادی هستند و مسئولین باید به فکر مردم باشند و به نیازمندان کمک کنند.

کتاب خواندن سبب شناخت واقعیات می‌شود

امام جمعه پیرانشهر نیز در خطبه‌های آئین سیاسی عبادی نماز جمعه با اشاره به کسب رزق و روزی حلال اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم هم فرموده که زمین را برای رزق و روزی بندگان آفریده تا از آن کسب روزی حلال کنند.

ماموستا مصطفی محمودی افزود: خداوند وسایل کسب رزق و روزی را برای بندگان در زمین قرار داده تا بندگان هم آن را برای زندگی دنیوی و اخروی خود به کار ببرند و فقط به فکر دنیای مادی نباشند بلکه برای آخرت خود هم ذخیره‌ داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: اگر انسان در کسب رزق و روزی به فکر آخرتش هم باشد رزق و روزیش افزایش می‌یابد و اگر به فقط به فکر دنیای امروزی باشد روزیش کاهش می‌یابد.

خطیب نماز جمعه پیرانشهر با تسلیت اربعین حسینی تاکید کرد: کسانی که با پای پیاده راهی کربلا می‌شوند فقط برای حفظ عزت وسربلندی امام حسین(ع) است تا از برکات این سربلندی بهره‌مند شوند.

وی تصریح کرد: امام حسین (ع) در برابر ظلم و ستم ایستادگی کرد و نشان داد که مسلمانان نباید در برابر ظلم ظالم تسلیم شوند بلکه با از خود گذشتگی مقاومت کنند و حافظ اسلام و زندگی اسلامی باشند.

امام جمعه پیرانشهر همچنین با اشاره به هفته کتاب و کتابخوانی بیان کرد: علم و معرفت به سبب کتابخوانی به وجود می‌آید و باید کتاب خواند تا واقعیات زندگی برای انسان مشخص شود.

وی یادآور شد: باید مردم را به کتاب خواندن تشویق کرد و کتاب‌خوانی را فرهنگ‌سازی کرد چون با کتاب‌خواندن است که جامعه هر کشوری پیشرفت می‌کند.

حقوق زنان طبق اصول اسلامی رعایت و از ظرفیت آن‌ها در اجتماع استفاده شود

امام جمعه سردشت هم در خطبه‌های آئین سیاسی عبادی این شهرستان با اشاره به رعایت حقوق زنان اظهار داشت: خداوند متعال در آیات و احادیث به اهمیت رعایت حقوق زنان در خانواده و اجتماع تاکید کرده است.

ماموستا سلام امینی افزود: زنان در خانواده به واسطه نقش زن بودن و مادر بودن اهمیت والای در تربیت خانواده دارند و به همین دلیل احترام ویژه‌ای هم باید داشته باشند و حقوق آن‌ها هم طبق قانون اسلامی باید رعایت شود.

امینی خاطر نشان کرد: همانطور که زنان در خانواده نقش اساسی را دارند در اجتماع و محیط بیرون هم نقش بزرگی دارند که باید طبق اصول اسلامی به آن‌ها احترام گذاشت و در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت داد.

خطیب جمعه سردشت در این رابطه تاکید کرد: زنان جامعه اسلامی ثابت کرده‌اند که می‌توانند در اجتماع موفق باشند و از زمان انقلاب اسلامی تا کنون در پیشرفت ایران اسلامی موثر بوده‌اند و اگر در زمان جنگ و انقلاب پشت جبهه عمل می‌کردند اکنون در بطن اجتماع با متانت و بزرگی و رعایت اخلاق اسلامی عمل می‌کنند.

وی تصریح کرد: اگر در اجتماع از ظرفیت زنان استفاده شود به طور قطع آن جامعه موفق است و بهتر پیشرفت می‌کند.

امام جمعه سردشت با تاکید بر رعایت حجاب و اخلق اسلامی بیان کرد: هر چند رعایت حجاب و اخلاق برای هر دو جنس زن و مرد لازم است و سبب سلامت هر جامعه‌ای می‌شود اما زنان ما نباید به تبلیغات سوم و فریب دهنده غربی‌ها توجه کنند و آن‌ها را الگوی خود قرار دهند بلکه باید حضرت فاطمه(س) و بزرگان دین و زنان شهیده را الگوی خود قرار دهند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار