بسته خبری تابناک؛
رصد‌خانه «تابناک» ‌خبرهایی‌ برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند؛ تیترهایی مانند:«گشت ارشاد موفق نبوده»؛؛«شمع افروختن ممنوع؛ آتش زدن کوکتل مولوتف آزاد!»؛ «چه کسانی از دریافت یارانه حذف نمی شوند؟» و .. رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۲۱۵۴۰۶
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۰ 20 April 2016
تحولات در گذر است و خبر هیچ ‌گاه متوقف نخواهد شد. خبرهایی رسمی و ‌گاه غیر رسمی؛ خبرهایی که مورد توجه قرار می‌گیرد ‌یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبرهایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر‌ به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کم‌رنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»، جایی است که خبرهایی ‌گاه غیررسمی و ‌گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، ‌برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبرهایی که ‌گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و ‌گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه ‌می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری ‌هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند.

در رصدخانه تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

اعضای شورای رقابت نامه وزیر صنعت را پاره کردند
عضو شورای رقابت از ارسال نامه‌ای توسط وزیر صنعت به شورا در حمایت از خودروسازان خبرداد و گفت: اعضا از توصیه‌های محمدرضا‌نعمت‌زاده ناراحت شدند و نامه را پاره کردند. محمدعلی مددی درباره جزئیات جلسه دیروز شورای رقابت گفت: محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت روز یکشنبه هفته جاری طی نامه ای، توصیه هایی را به شورای رقابت مطرح کرده، این در حالی است که اعضای شورا با توجه به شرح وظایف‌شان و اینکه شورای رقابت یک شورای فراقوه ای است، نیازی به توصیه ندارد.عضو ناظر شورای رقابت و نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس در شورا با اشاره به اینکه هر یک از اعضای شورا در جلسه مذکور نظرات خود را درباره اظهارات وزیر صنعت مطرح کردند، افزود: اعضای شورا نسبت به گفته ها و توصیه های نعمت زاده موضع گیری کرده و اعلام کردند که با توجه به شفافیت قانون و وظایف شورا در قانون مربوطه، وزیر صنعت نمی تواند توصیه ای داشته باشد یا اینکه اظهار نظر خود را بخواهد به جای قانون اعمال کند. وی در پاسخ به درخواست خبرنگار مبنی بر اینکه نامه وزیر صنعت را در اختیار رسانه ها قرار دهید، خاطرنشان کرد: اعضای شورا نامه وزیر صنعت را پاره  کرده و دور انداختند.  مهر این مطلب را منتشر کرده است.

گشت ارشاد موفق نبوده
در پی اعلام فعالیت 7000 مامور نامحسوس پلیس امنیت اخلاقی در پایتخت، یک جامعه‌شناس گفت که اجرای این طرح به دلایل متعدد هم موجب تشدید ناامنی روانی بین شهروندان تهرانی می‌شود و هم به ضرر پلیس است. دکتر امیرمحمود حریرچی همچنین با بیان اینکه "تصمیم برای فعالیت نامحسوس پلیس امنیت اخلاقی می‌تواند نشان‌دهنده اثربخش نبودن فعالیت محسوس در این زمینه توصیف شود" اضافه کرد: البته با اجرای این طرح، پلیس مظلوم هم واقع می‌شود؛ چرا که افراد متخلف از این طرح می‌توانند سوءاستفاده کنند و رفتارهای ناهنجار خود را به گردن پلیس بیندازند.وی تاکید کرد: اجرای این طرح حاشیه امنی را برای سوءاستفاده‌کنندگان و متخلفان به وجود می‌آورد؛ چراکه فردی که مورد تذکر قرار می‌گیرد نمی‌تواند تشخیص دهد که پلیس با او برخورد کرده است یا فردی غیرمسوول و حتی زمینه اخاذی فراهم می‌شود.این جامعه‌شناس با بیان اینکه مردم در مواجهه با پلیس باید احساس آرامش و امنیت کنند، گفت: ‌پلیس باید در زمینه‌هایی که خلاء داریم بیشتر وارد شود. به عنوان نمونه در حال حاضر با ناهنجاری‌هایی مانند سرقت و زورگیری مواجه هستیم که پلیس می‌تواند فعالیت‌های خود را در این زمینه‌ها تقویت کند. ایسنا این مطلب را منتشر کرده است.

نقش وزارت ارتباطات و اطلاعات در مرگ ستایش!
یک نوجوان 15-16 ساله یک گوشی اندرویدی خرید و «تلگرام» را روی آن نصب کرد و به دریای کانال‌های مستهجن افتاد؛ دریایی که حالا به رنگ سرخ درآمده؛ سرخی خونِ «ستایش قریشی.» از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم، بسیاری از کارشناسان نسبت به بی‌توجهی مقامات ارشد دولت درباره مساله اینترنت و کنترل مجاری غیراخلاقی آن هشدار دادند؛ هشدارهایی که البته همگی با پاسخ تند حسن روحانی روبرو شد. البته محتوای غیراخلاقی، تنها مشکل اینترنت نیست؛ بلکه انتشار محتوای ضد دینی و ضد عقاید مذهبی هم یکی دیگر از کارکردهای اصلی فضای مجازی است که زمینه را برای سست شدن باورهای اعتقادی جوانان فراهم می‌کند و نهایتا نوجوانان و جوانان در اثر محرک‌های جنسی در اینترنت و به دلیل عدم توانایی در پاسخگویی صحیح به آن، مرتکب جنایاتی نظیر ماجرای ستایش می‌شوند.- قطعا  وزیر ارتباطات و وزیر اطلاعات در مساله کشته شدن نونهال 6 ساله - آن هم با این صورت فجیع - سهل انگاری کرده‌اند؛ چرا که وقتی دسترسی به اینترنت آزاد و کانال‌های پورن و ... را به دلیل استفاده‌های انتخاباتی آزاد می‌گذارند و هر کودک نابالغی می‌تواند به سهولتِ خریدن یک سیم کارت پنج هزار تومانی، به آنها دسترسی داشته باشد، نتیجه‌ قطعا همین تراژدی تلخی است که این روزها شاهد آن هستیم.رجانیوز این مطلب را منتشر کرده است.

انتقاد فردوسی‌پور از تیترهای بعد از دربی
عادل فردوسی‌پور با انتقاد نرم از همکاران رسانه‌یی‌اش در روزنامه‌ها، از آنها خواست که پس از بازی‌های شهرآورد، در تیترهایی که استفاده می‌کنند بیشتر مراعات کنند.مجری و تهیه‌کننده برنامه «90» در برنامه 30 فروردین ماه تعدادی از تیترهای روزنامه‌ها در روزهای اخیر را مرور کرد و یادآور شد که درست است کری خواندن خوب است اما بهتر است دوستان در انتخاب تیترها مراعات بیشتری کنند. فردوسی‌پور در این ارتباط به تیترهایی چون «سوبله چوبله شدی آقای مربی»، «استقلال دیگر رقیب ما نیست»، «سلام چارلی چاپلین»، «4 فینال آسیاست تو هنوز خوابش و ندیدی»، «پرسپولیس یا شالکه04»، «4 ما کجا 4 اونا کجا» اشاره کرد. خبرگزاری ایسنا این خبر را منتشر کرده است.

توضیح سیف درباره هیچ!
رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی ضمن تشریح دستاوردهای سفر به آمریكا تاكید كرد: واشنگتن برای رفع ابهامات بانك های اروپایی به منظور همكاری با ایران، باید احساس مسئولیت بیشتری كند. او می گوید: «متاسفانه تا به حال اقدام موثری از طرف آمریكایی ها مشاهده نكرده ایم و به همین دلیل ادعا می كنیم از این نظر تقریبا هیچ اتفاقی نیفتاده است.» رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در گفت وگویی اظهر کرد: متاسفانه تا به حال اقدام موثری از طرف آمریكایی ها مشاهده نكرده ایم و به همین دلیل ادعا می كنیم از این نظر تقریبا هیچ اتفاقی نیفتاده است. این اظهارات را انتخاب منتشر کرده است.

چه کسانی از دریافت یارانه حذف نمی شوند؟

براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی نحوه هزینه‌کرد درآمدهای حذف یارانه نقدی پْردرآمدها مشخص شد. بر همین اساس خانوارهایی که تعداد فرزندان تحت تکفل آنها 5 نفر و بیشتر باشند از شمول این تبصره خارج بوده و با هر درآمدی ــ با تقاضای آنها ــ از یارانه برخوردار هستند. این گزارش را خانه ملت منتشر کرده است.


گرافیتی‌های «ستایش» بر دیوار شهر

پس از فاجعه جنایت وحشتناک ورامین یک هنرمند تصویر قربانی خردسال و افغانستانی این حادثه را بر دیوارهای شهر نقش بسته است.

پاره کردن نامه وزیر صنعت/به‌خاطر «ستایش» تلگرام فیلتر کنید/واکنش سه ماه پیش اولادی به شایعه خودکشی

واکنش سه ماه پیش اولادی به شایعه خودکشی

سه ماه پیش اولادی در برنامه نود در گفت و گویی درباره شایع خودکشی گفت؛ خودكشی... (در این لحظه دستش را باز می‌كند و جای بخیه‌‌اش را نشان می‌دهد. دقیقاً روی ساعدش) شما نگاه كنید. من بخواهم خودكشی كنم روی دستم را می‌زنم؟ طرف رگ دستش را می‌زند و خودكشی می‌كند، من چرا باید روی دستم را بزنم؟ این بحث خودكشی من وقتی مطرح شد، دلم شكست. كسی خبر نداشت مهرداد اولادی چه وضعی دارد. روزی كه با ملوان قرارداد بستم قرار شد پولم را در تاریخی معین بدهند. من ویلا خریدم و متأسفانه پول نرسید تا مدام تلفنم زنگ بخورد. طرف هم نمی‌گفت این اولادی است و بی‌خیال پول. یك روز كه داشتم با طلبكاران تلفنی حرف می‌زدم، این‌قدر اعصابم خرد شد كه می‌خواستم گوشی‌ام را پرتاپ كنم ولی دقیقاً پشت ‌سرم یك شیشه بود كه دستم محكم به شیشه خورد و متأسفانه دستم را كشیدم كه پاره شد. نمی‌خواستم آدم بدقولی باشم و این اتفاق برایم افتاد. بعد گفتند من خودكشی كرده‌ام. خدایی‌‌اش شما دست من را ببینید. (دوباره روی ساعدش را نشان می‌دهد) دیگر تو فیلم‌ها دیده‌ام چطوری خودكشی می‌كنند. می‌فهمم كه نباید روی ساعد را بزنم بلكه باید رگ دستم را بزنم!

6 سوال یک روزنامه درباره گشت ‌نامحسوس

روزنامه «همشهری» - وابسته به شهرداری تهران - با این مقدمه نوشت: با توجه به اینکه با اطلاع‌رسانی بیشتر درباره این موضوع سوال‌هایی در این زمینه برای شهروندان به‌وجود خواهد آمد، خبرنگار همشهری تلاش کرد با هدف رفع ابهام مردم و فرهنگسازی در این زمینه سؤال‌هایی در این زمینه با یکی از مقامات پلیس درمیان بگذارد. تلاش برای ارتباط با سخنگوی ناجا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ و تعدادی دیگر از مقامات نظامی و قضایی در ساعات پایانی روز گذشته به نتیجه نرسید.همشهری پرسش‌های زیر را در روزهای آینده از مسئولان این حوزه پیگیری خواهد کرد:

1- امسال چه تفاوتی نسبت به سال‌های گذشته دارد که نیاز به اجرای این طرح و اضافه‌کردن 7000 نیروی نامحسوس گشت امنیت اخلاقی احساس و این طرح اجرا شد؟

2- شیوه شناسایی، جذب و آموزش این افراد چگونه و براساس چه معیارهایی بوده است؟

3- آیا این افراد شغل دیگری دارند یا به‌صورت تمام وقت با ناجا همکاری می‌کنند؟ و اینکه آیا این همکاری آنها به ‌صورت افتخاری است یا خیر؟

4- چه تدبیری برای راستی‌آزمایی گزارش‌های این افراد اندیشیده شده است؟ آیا احتمال ارسال گزارش غیر واقعی وجود ندارد؟

5- شهروندان در صورت اعتراض به این گزارش‌ها چه مسیری را باید دنبال کنند؟

6- چرا تصویری از تعدادی از این مأموران در رسانه‌ها منتشر شده است؟ این موضوع با فعالیت نامحسوس این افراد تعارض دارد!

انتقاد یک مرجع تقلید از وضعیت عفاف و حجاب

آیت‌الله حسین نوری‌همدانی ظهر امروز در دیدار مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به اینکه در کشور با دو مشکل گرانی و بیکاری روبه‌رو هستیم اظهار کرد: باید همه مسئولان در هر رده‌ای که هستند در حد توان خود در مسیر رفع این دو مشکل اساسی گام بردارند.وی با اشاره به وضعیت عفاف و حجاب در جامعه اظهار کرد: از پنج سال گذشته مسئله عفاف و حجاب در جامعه مورد توجه قرار گرفته است و این در حالی است که مسئولان نسبت به این مسئله مهم توجه لازم را نداشته‌اند.این مرجع تقلید با بیان اینکه دولت باید توجه بیشتری نسبت به مسئله عفاف و حجاب داشته باشد گفت: باید مسئله عفاف و حجاب در وزارتخانه‌‌ها، دستگاه‌های اجرایی، بیمارستان‌ها و ... مورد توجه جدی قرار گیرد و در این خصوص دولت باید نسبت به اعلام و ابلاغ دستورالعمل‌های لازم اقدام کند.این خبر را فارس منتشر کرده است.

یک کتاب عجیب از انتشارات آستان قدس

کتاب «پسرا شیرن، مثل شمشیرن دخترا موشن، مثل خرگوشن» نوشته مرتضی خسروی‌نژاد، یکی از کتابهای انتشارات آستان قدس رضوی است.

پاره کردن نامه وزیر صنعت/به‌خاطر «ستایش» تلگرام فیلتر کنید/واکنش سه ماه پیش اولادی به شایعه خودکشی

روایت جان کری از میزان دسترسی ایران به پول های بلوکه شده

جان کری، وزیر خارجه آمریکا بامداد سه‌شنبه در نشستی در گروه حامی اسرائیل «جی‌استریت» سخنرانی کردوی از حمایت «قدرتمندانه و صریح» جی‌استریت از توافق هسته‌ای ایران تقدیر کرد و گفت: «برجام، کماکان بهترین روش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای استکری، محدودیت‌های غنی‌سازی یعنی غنی‌سازی 3.6 درصدی برای ایران برای 15 سال، رصد تمامی مسیرهای اورانیوم تولید شده برای 25 سال، دسترسی قانونی به هر تأسیسات مشکوک برای کل دوران توافق را معیارهایی قابل اندازه‌گیری دانست که توافق هسته‌ای با ایران را قابل دفاع می‌کنند. وی گفت: «اینها واقعیت‌هایی هستند که روشن می‌سازند کشوری که دو ماه با ساخت بمب فاصله داشت اکنون حداقل یک سال فاصله دارد و ما توانایی رصد اینکه آنها چه می‌کنند را داریموزیر خارجه آمریکا سپس درباره پول‌های آزادشده برای ایران در نتیجه برجام، با رد اظهارات برخی منتقدان داخلی آمریکا که آن را بین 100 تا 150 میلیارد دلار برآورد می‌کردند، گفت: «برآورد ما حدود 55 میلیارد دلار بودکری افزود: «حدس بزنید؛ می‌دانید آن‌ها تا الان که من اینجا ایستاده‌ام چقدر دریافت کرده‌اند؟ حدود 3 میلیارد دلار. بنابراین آنچه ما می‌گفتیم درست بود.»ایسنا این خبر را منتشر کرده است.

شمع افروختن ممنوع؛ آتش زدن کوکتل مولوتف آزاد!
در پی وقوع حادثه شوم ورامین که قلب بسیاری را به درد آورده و موجی بروز کدورت هایی شده بود، روز گذشته جمعی از ایرانیان و افغانستانی های مقیم کشورمان قصد داشتند با گرد هم آمدن مقابل سفارت افغانستان در تهران و روشن کردن شمع، در سوگ این دختر ۶ ساله نشسته و خط بطلانی بر برخی تصورات شوم بکشند که به ایشان اجازه داده نشد. نه اینکه اجازه داده نشد که درست تر آن است بگوییم شماری از ماموران انتظامی با مسدود کردن خیابان پاکستان، خیابانی که سفارت افغانستان در کشورمان در آنجا واقع شده، مانع از حضور مردم مقابل سفارت شدند و حتی گزارش هایی از ایجاد درگیری در این خصوص نیز مخابره شد. کافی است ماجرای حضور چند ساعته برخی معترضان به سیاست های عربستان سعودی پس از اعدام شیخ نمر، مقابل سفارت این کشور در تهران را به یاد آوریم و حوادث آن روز را مرور نماییم تا ابهامات فراوانی مقابل چشمانمان رژه بروند و تفاوت آن تجمع اعتراضی و این تجمع که برای شمع روشن کردن و ابراز همدردی بود را یادآور شوند! بر این اساس جا دارد که از ماموران انتظامی بپرسیم چگونه آن روز که سفارت عربستان به دست عده‌ای که به کوکتل مولوتف مجهز بودند، به آتش کشیده شده و فتح شد، حضور نداشتند اما اکنون که عده ای شمع به دست قرار است به دور از هرگونه درگیری گرد هم آمده و موجب رفع کدورت های به وجود آمده میان دو ملت شوند، پیشگیری می‌کنند؟ سایت پارسینه این خبر را منتشر کرده است.

درگیری رسانه‌ای صدا و سیما و یک خبرگزاری
سایت ایسنا با اشاره به کاریکاتور امروز روزنامه جام‌جم علیه این خبرگزاری نوشت: ارگان رسمی سازمان صداوسیما در شماره امروز خود کاریکاتوری علیه ایسنا به چاپ رساند و بر اساس آنچه از این طرح به ذهن مخاطب می‌رسد، این خبرگزاری را داعشی و عامل بیگانه معرفی کرد. روزنامه «جام‌جم» با انتشار طرح زیر، اتهاماتی را به عنوان توضیح این طرح منتشر کرد: «خبرگزاری ایسنا که به‌تازگی با تحریف گفت‌وگوی کیومرث پوراحمد - کارگردان - رویه خارج از اخلاق حرفه‌ای را در پیش گرفته بود، این‌بار با انتشار مجدد خبر سوخته گاردین درباره عملکرد رسانه ملی به این جریان دامن زد و جالب این‌که برخی روزنامه‌های کم‌تیراژ هم به همین طناب پوسیده آویختند.» کیومرث پوراحمد کارگردان باسابقه کشورمان اخیراً در گفت‌وگو با ایسنا انتقاداتی را علیه صداوسیما مطرح کرده بود. دو روز قبل نیز ایسنا گزارشی را به نقل از «گاردین» منتشر کرد که در آن به موضوعاتی همچون اختلاف‌ صداوسیما با دولت یازدهم، برخی انتقادها از عملکرد صداوسیما در قبال پوشش مذاکرات هسته‌ای و اخبار مربوط به برجام و همچنین روی آوردن برخی مخاطبان این رسانه به فضای مجازی اشاره شده بود. روزنامه رسمی صداوسیما به بهانه طرح شدن برخی انتقادات از رسانه ملی در ایسنا، کاریکاتور زیر را علیه این خبرگزاری منتشر کرد و در آن، چهره‌هایی شبیه عوامل داعش را با این خبرگزاری در یک راستا قرار داده که یکی از آنها می‌گوید ایسنا از رسانه‌های بیگانه «کلی پول» گرفته است!

پاره کردن نامه وزیر صنعت/به‌خاطر «ستایش» تلگرام فیلتر کنید/واکنش سه ماه پیش اولادی به شایعه خودکشی

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار