بسته خبری «تابناک»؛
رصد‌خانه «تابناک» ‌خبرهایی‌ برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند؛ تیترهایی مانند: «امیدواریم سخنان هاشمی باعث فتنه جدیدی نشود»، «نماینده مداحان در لیست اصولگرایان کیست؟»، «خاطره جالب صباغیان از مهندس بازرگان» و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۱۷۵۵۵۳
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۶ 05 February 2016
مصاحبه اختصاصی سایت خبری و تحلیلی تابناک آذربایجان غربی با سرپرست مرکز علمی-کاربردی دانشگاه صنعتی ارومیه

تحولات در گذر است و خبر هیچ ‌گاه متوقف نخواهد شد. خبرهایی رسمی و ‌گاه غیر رسمی؛ خبرهایی که مورد توجه قرار می‌گیرد ‌یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبرهایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر‌ به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کم‌رنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»، جایی است که خبرهایی ‌گاه غیررسمی و ‌گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، ‌برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبرهایی که ‌گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و ‌گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه ‌می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری ‌هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند.

در رصدخانه تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.


نامزدی خوب است اما نامردی نه!

علی اکبر جوانفکر در یادداشتی در دولت بهار نوشته: لطافت طبع در دنیای سیاست معمولا جای چندانی ندارد و کمتر دیده و شنیده می شود و شاید به همین دلیل است که چهره سیاستمداران اغلب به صورتی عبوس و درهم کشیده و شاید هم طلبکارانه در رسانه های ارتباط جمعی به تصویر در می آید. در این میان ویژگی های منحصر به فرد دکتر احمدی نژاد ، رئیس جمهور سابق را از سایر عناصر اهل سیاست متمایز می سازد که از جمله این خصوصیات "لطافت طبع و طنز گویی” وی در بیان مطالب است و خبرنگاران رسانه های ارتباط جمعی بارها این طنزپردازی دکتر احمدی نژاد را تجربه کرده اند. از جمله این طنزگویی ها ، پاسخ دکتر احمدی نژاد به خبرنگاری بود که روز گذشته در حرم امام خمینی ره از برنامه های آینده دکتر احمدی نژاد پرسید و او در پاسخ گفت: بله قرار است بعد از تجدید بیعت با آرمانهای امام ، با حضور در مزار شهدای هفت تیر و شهیدان رجایی و باهنر به آنها ادای احترام کنم و سپس به دفتر کارم بازگردم .امروز نیز خبرنگار یکی از رسانه های ارتباط جمعی از دکتر احمدی نژاد پرسید که چه توصیه ای به نامزدها دارید؟ پاسخ ایشان نیز چنین بود: نامزدی خوب است. نامزدها هم در دوره نامزدی همدیگر را دوست داشته باشند و هم پس از ازدواج همدیگر را دوست داشته باشند. خبرنگار در ادامه تاکید می کند که منظورم نامزدهای انتخابات است و دکتر احمدی نژاد در پاسخ تصریح می کند که در این باره صحبت نمی کند. صداقت و امانت داری از ویژگی های یک رسانه ارتباط جمعی است . شایسته بود خبرنگار محترم عین سوال و جواب را منتشر می کرد نه آنکه سوال اول را حذف کند و پاسخ این سوال را جایگزین پاسخ به سوال دوم خود نماید.


قانون جدید آمریکا یکی از اجراهای موسیقی فجر را لغو کرد

قانون محدودیت صدور روادید برای مسافران ایران که آذرماه امسال توسط کنگره آمریکا به تصویب رسید، اجرای همایون سخی و سیار هاشمی در جشنواره موسیقی فجر را لغو کرد. به گزارش تسنیم، براساس فصل 203 متن لایحه بودجه سال 2016 آمریکا که اکنون به قانون تبدیل شده است، شهروندان 38 کشوری که تاکنون می‌توانستند برای تجارت یا گردشگری، مدت 90 روز بدون اخذ روادید در خاک ایالات‌ متحده اقامت داشته باشند، اگر در 5 سال گذشته به سوریه، عراق، سودان و ایران سفر کرده باشند، دیگر «نمی‌توانند» مانند قبل بدون روادید وارد آمریکا شوند. بر همین اساس همایون سخی و سیار هاشمی که قرار بود در تاریخ 27 بهمن ماه در جشنواره موسیقی فجر روی صحنه بروند، به‌خاطر این لایحه برای حضور در ایران علی‌رغم عقد قرارداد، دچار تردید شدند. ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر نیز بر همین اساس تصمیم گرفت تا به‌جهت جلوگیری از ایجاد هرگونه اختلال طی روزهای برگزاری جشنواره موسیقی فجر در تهران، این اجرا را لغو کند.


نقش سرویس جاسوسی آمریکا در مفاسد اقتصادی در ایران!

به گزارش اراک امروز، حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات در یادواره شهدای انقلاب استان مرکزی با اشاره به اینکه بسیاری از فساد های اقتصادی که در کشور ایجاد می شود با حمایت های سرویس های جاسوسی امریکایی ایجاد می شود گفته: دشمنان با این اقدام قصد دارند به دنیا نشان دهند که انقلاب ایران کارآمد نیست و نمی تواند الگوی کشورهای دیگر باشد.


امیدواریم سخنان هاشمی باعث فتنه جدیدی نشود

آیت الله حسن ممدوحی عضو مجلس خبرگان رهبری، در گفت‌وگو با تسنیم، در واکنش به انتقاد آیت الله هاشمی از شورای نگهبان گفته: معتقدم آقای هاشمی که نسبت به وضعیت کشور آگاهی دارد و متوجه مسائل موجود در جامعه است بنابراین باید با احتیاط حرف بزند. این نوع حرف زدن آقای هاشمی نه به‌صلاح خود اوست و نه به‌صلاح کشور است و متأسفانه در شرایطی که کشور نیاز به آرامش دارد ما چنین سخنانی را می‌شنویم. آیت الله ممدوحی با اشاره به اینکه حجت الاسلام سیدحسن خمینی به‌دلیل شرکت نکردن در آزمون اجتهاد رد صلاحیت شده است، خاطرنشان کرد: این که فردی نوه حضرت امام(ره) باشد دلیل بر آن نیست که شبیه جدش باشد بلکه معیار و ملاک، نوع عملکرد و رفتار افراد است و امیدواریم آقای هاشمی با سخنان خود باعث ایجاد فتنه جدیدی در کشور نشوند و بدانند که مردم در مقابل فتنه‌گری‌ها خواهند ایستاد.


برخورد نرم مخبر دزفولی با ماجرای دانشجویان الزهرا

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید با متخلفانی که تصاویر کلاس درسی دانشگاه الزهرا (س) را منتشر کردند برخورد شود. به گزارش مهر، محمدرضا مخبر دزفولی در خصوص حواشی مسئله دانشگاه الزهرا(س) گفت: آنچه در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شده یک واحد درسی بوده است که در همه دانشگاه ها به خصوص در رشته های هنر برگزار می شود. البته همگان باید دقت کنند که ضوابط ایمنی در زمینه عدم انتشار تصاویر مربوط به آن را رعایت کنند و اگر کسی یا جایی خلاف ضوابط عمل شود باید با آن برخورد کرد. این نوع از کلاس های درس به اقتضای رشته تشکیل می شود و دانشجو در این دروس باید کار عملی ارائه دهد و این دیگر نیازمند بحثی نبوده است که درباره آن حاشیه سازی شود. اگر تخلفی هم صورت می گیرد باید با متخلفان این امر برخورد قاطع صورت گیرد که به صورت غیرقانونی تصاویر این نوع کلاس درسی را منتشر کرده اند. این موضوع در همه کلاس های هنری در تمام دانشگاه ها رایج است و لذا مسئولان آموزش عالی به ویژه دانشگاه ها باید تلاش کنند که طبق ضوابط سرفصل های آموزشی، دانشجویان و اساتید در رشته های هنر و طراحی لباس کار خود را انجام دهند.


نماینده مداحان در لیست اصولگرایان کیست؟

پارسینه نوشته: از سیدعلی قریشی، به عنوان نماینده مداحان تهران درلیست نهایی اصولگرایان یاد می شود، قریشی از نزدیکان حاج منصور ارضی مداح مشهور پایتخت است. قریشی خود نیز سابقه مداحی دارد و اکنون عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی استحاج منصور ارضی شخصا برای حضور قریشی در لیست اصولگرایان رایزنی کرده است. سید علی قریشی با مدرک دکترای مدیریت برنامه ریزی آموزشی ودارای تالیفات متعدد ومقالات علمی پژوهشی می‌باشد.


علت افزایش اجاره‌بها چیست؟

یک کارشناس مسکن علت افزایش اجاره بها را کاهش تدریجی سودهای سپرده‌گذاری بانکی عنوان کرد.سلمان خادم‌المله در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بالا رفتن 10.4 درصدی نرخ اجاره بها در شش ماهه نخست سال جاری ناشی از رکود اقتصادی و کاهش تدریجی بهره‌های بانکی است. هم‌اکنون بانک‌ها به دلیل شرایط خاص بودجه کم‌کم نرخ‌های سود پرداختی را کاهش می‌دهند، لذا صاحبان املاک توقع دارند فراهم نبودن بستر مناسب برای سپرده‌گذاری در بانک‌ها را از محل اجاره تامین کنند.


اقتصاد ایران رقیب ترکیه می‌شود؟

برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، از یک سو موهبتی برای ترکیه خواهد بود که به بازار پرسود همسایه اش دسترسی پیدا می‌کند، اما از سوی دیگر ممکن است روزی تهران از نظر مقصد سرمایه گذاری و صادرات به رقیب جدی آنکارا تبدیل شود. رویترز با این مقدمه در گزارشی نوشت: ترکیه با تولیدی به ارزش حدود 800 میلیارد دلار در سال 2014 که بالاتر از 425 میلیارد دلار ایران بود و برخورداری از یک صنعت تولید پیشرفته که تلویزیون، خودرو و ماشین لباسشویی به اروپا صادر می‌کند، یک قدرت اقتصادی در منطقه به حساب می‌آید. اما مدیران تجاری ترکیه می‌گویند ایران به مدد مشوقهای دولتی، نیروی کار تحصیلکرده و ذخایر نفتی وسیع که نیاز به واردات انرژی را رفع می‌کند، ممکن است این فاصله را کم کند. مدیر یک قطعه ساز ترکیه که پیش از تحریمها به مدت 20 سال برای خودروسازان ایرانی قطعات موتور تولید می‌کرد، در این باره به رویترز گفت: ایران اقتصادی با پتانسیل رشد بالا بوده و از پشتیبانی فوق العاده دولت ایران برای توسعه صنعت داخلی برخوردار است.


خنده علم‌الهدی به سخنان اولاند

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: واقعا این خنده‌دار است که رئیس جمهور فرانسه می‌گوید مشکل بیکاری جوانان ایران را می‌خواهد حل کند آن هم فرانسه‌ای که خودش چنین مشکلاتی در عرصه بیکاری دارد. به گزارش فارس، سید احمد علم‌الهدی در مراسم ارکان حلقه‌های صالحین در حسینه امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه نتیجه نفوذ دشمن دو چیز است، گفت: زمانی که دشمن در کشور نفوذ کند در مرحله نخست تخریب ارزش‌های انقلاب را در هدف خود دارد که در این راستا می‌خواهد سنگلاخ دین و اسلام را که مانع رسیدن استکبار به اهدافش شده را از سر راه بردارد، در مرحله دوم نیز می‌خواهد مملکت را بچاپد و این در حالی است که 40 هزار مستشار آمریکایی 25 سال اموال کشور را برای توسعه استکبار به کار می‌گرفتند و آنها را می‌دزدیدند.


شاه مازندران ملی‌پوش کشتی بود!

روزنامه "ایران" در صفحه حوادث خود نوشت: «وقتی شاه مجازی مازندران همه راه ها را بسته دید، دست از فرار کشید و به مازندران برگشت. هنوز ساعات زیادی از حضور پنهانی او در خانه روستایی در زیار کلای بابل نمی‌گذشت که از سوی پلیس ردیابی شد. نیروهای پلیس امنیت عمومی استان مازندران با همکاری پلیس بابل وقتی با محاصره مخفیگاه این مرد خطرناک خود را بر بالین او رساندند، هنوز در خواب بود که سردی دستبند را روی دستانش احساس کرد. این مرد و همدستش ساعاتی بعد از بازداشت با دستور دادستان بابل تحت بازجویی‌های قضایی و پلیسی قرار گرفتند.اعترافات عامل اصلی پرونده از جزئیات تهیه فیلم و اتفاقاتی است که باعث شده تا او امروز به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین خلافکاران مازندران به انتظار محاکمه و صدور رأی بنشیند. پرونده این مرد 32 ساله اکنون با صدور کیفرخواست محاربه از سوی دادستان قرار است برای رسیدگی و صدور رأی قضایی به دادگاه انقلاب ارجاع شود. شاید در صورت تأیید کیفرخواست صادره از سوی دادستان، مرد تبهکار به ایستگاه پایانی زندگی‌اش برسد. "شاه مجازی مازندران" می‌گوید در رشته کشتی فعالیت می‌کرده و در این ورزش موفقیت‌هایی هم به‌دست آورده و حتی به دوبنده تیم ملی هم رسیده است.


نوزدهم بهمن لیست اصلاحطلبان آماده می شود

به گزارش ایلنا، محمدرضا عارف رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلا‌ح‌طلبان امروز در حاشیه مراسم ختم سرلشکر سلیمی فرمانده سابق ارتش در پاسخ به سوالی درباره ارائه لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان و زمان‌ آن، گفت: ما برای ارائه لیست منتظر نظر نهایی شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت کاندیدا‌ها هستیم. او افزود: ان شاءالله پس از اعلام نظر شورای نگهبان طی روزهای آینده هجدهم یا نوزدهم بهمن لیست مورد نظر را ارائه خواهیم داد.عارف گفت: ما وارد بحث مصادیق شده‌ایم، اما همه چیز منوط به نظر نهایی شورای نگهبان است.عارف همچنین شخصیت سرلشکر سلیمی را شخصیتی ممتاز در عرصه نظامی دانست و گفت: ایشان نگاه ویژه و علمی به تقویت بنیه دفاعی کشور داشتند.


بیت امام نباید هنرپیشه دست دیگران شود

حجت الاسلام عبد الله حاجی صادقی جانشین نماینده ولی فقیه سپاه پاسداران در سومین شب از سلسله نشست های گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی که به همت شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم در مسجد چهار مردان برگزار شد، گفت: رهبر معظم انقلاب ابر مردی است که خار چشم دشمنان شده، خواب را را از ابر قدرت ها گرفته و آنان را دچار مرگ تدریجی کرده است. حاج صادقی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات آیت الله هاشمی رفسنجانی در فرودگاه اظهار داشت: این صحبت ها تبلیغاتی بوده است، نگران هستند که رأی بیاورند یا نیاورند از بیت امام خرج می کنند، برای زدن فکر امام راه این است که باید ظاهر را حفظ کرد.جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان این که بیت شریف امام باید بداند امروز وفادارتر از رهبر عزیز انقلاب به حضرت امام(ره) کسی وجود ندارد، ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب نگران حرمت بیت امام است و دغدغه حرمت آنها را دارد ازاین رو بیت امام نباید بازی بخورد و هنر پیشه دست دیگران شود.


قهوه خانه ای برای بعضی ها

«کوچک ترین قهوه خانه ایران» جایی در دل بازار بزرگ تهران، کنار مسجد حاج عبدالله قرار گرفته است. متراژ این قهوه خانه به دو متر هم نمی رسد. اما وسعت دل صاحب آن به وسعت دریاست. «قهوه خانه حاج علی درویش» بیش از 90 سال می شود که از میهمانانش با چای منحصر به فردش پذیرایی می کند. از او درباره این سبک متفاوت لیست قیمت ها سوال می کنیم می گوید: «منویی که در اینجا می بیند از 2 هزار تومان شروع و به 100 تومان ختم می شود. من مشتری هایی دارم که چای ام را با همان کیفیت 2هزار تومان اما به مبلغ 100 تومان به آنها می دهم. حتی از بعضی مشتری هایم پول نمی گیرم. من براساس شناختی که از آنها پیدا کرده ام این کار را می کنم.»


شورای نگهبان را قبول ندارند، اما صندوق بین‌المللی پول را قبول دارند

به گزارش نامه نیوز، سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش "عزت ملی" که به همت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار شد،گفت: متأسفانه در کشور ما هستند کسانی که در حالی که چارچوب شورای نگهبان را نمی‌پذیرند، چارچوب صندوق بین‌المللی پول و یا فلان سازمان‌های بین المللی را می‌پذیرند و آنها را توجیه می‌کنند که هوشیاری جامعه و آگاه‌سازی آن در این زمینه باید از سوی دانشجویان انجام گیرد و آن نیازمند این است که ما خود جهت و مسیر انقلاب را به خوبی بنشاسیم و بتوانیم برای جامعه اغنای عمومی ایجاد کنیم. تجدید بیعت با انقلاب اسلامی به معنای شناختن جهت و مسیر انقلاب است، لذا شما دانشجویان در این مسیر نقش ویژه‌ای دارید.


سونامی احمدی نژاد 37 هزار پرژه دست روحانی گذاشت

به گزارش ایلنا، غلامحسین کرباسچی در نخستین کنگره حزب کارگزاران سازندگی که صبح امروز در سالن همایش‌های رایزن برگزار شد، با اشاره به ادوار مختلف فعالیت این حزب که از سال ۷۴ و با اعلامیه شانزده نفر از وزرای دولت هاشمی رفسنجانی آغاز به کار کرده، اظهار کرد: در سال‌های پایانی دولت سازندگی، کارگزاران برای احیای جو سیاسی یخ زده آن روز و فعال کردن