معاون وزیر خارجه کشورمان خبر داد؛
امضای ۱۷ سند همکاری، انتشار سند درجه یک مشارکت جامع راهبردی و تخصیص اعتبار ویژه برای فاینانس طرح‌ها در ایران، اولویت‌های کاری رئیس جمهور چین در سفر به تهران اعلام شد.
کد خبر: ۱۶۷۷۸۹
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۹ 22 January 2016
امضای ۱۷ سند همکاری، انتشار سند درجه یک مشارکت جامع راهبردی و تخصیص اعتبار ویژه برای فاینانس طرح‌ها در ایران، اولویت‌های کاری رئیس جمهور چین در سفر به تهران اعلام شد.

به گزارش ایلنا، ابراهیم رحیم‌پور درباره سفر رئیس جمهور چین به ایران گفت: آقای شی جین پینگ به دعوت آقای روحانی به کشورمان سفر می‌کند و به احتمال بسیار آقای ظریف در فرودگاه از او استقبال می‌کند. رئیس جمهور چین را در سفر یک روزه به تهران، شش وزیر به اضافه سه معاون نخست وزیر همراهی می‌کنند.

معاون وزیر خارجه تصریح کرد: رئیس جمهور کشورمان هم صبح شنبه در کاخ سعدآباد بصورت رسمی از همتای چینی‌اش استقبال می‌کند. رئیس جمهور چین در سفر یک روزه خود، با مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری و ریاست محترم مجلس شورای اسلامی دیدار خواهد داشت.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه همچنین گفت: آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین بعد از ۱۴ سال از رئیس جمهور قبلی چین که به تهران آمده بود با این فاصله به تهران می‌آید و لذا مقطعی که انتخاب شده است مقطع بسیار بجا و به اصطلاح مناسبی است هم از نظر چینی‌ها و از هم نظر جمهوری اسلامی ایران.

رحیم‌پور گفت: رئیس جمهور چین بعد از موفقیت ما در سطح دنیا و برجام، وارد ایران می‌شوند؛ در واقع رئیس جمهور چین که به عربستان و مصر رفته بود در آخرین گام به جمهوری اسلامی ایران می‌آید که سفر مورد توجه دنیاست.

معاون آسیا اقیانوسیه وزیر امور خارجه تصریح کرد: الان نگاه منطقه و دنیا به ایران است زیرا چین شریک اول تجاری ما بوده و بیش از یک سوم مبادلات ما با چین بوده است و از این جهت، همه نگاه می‌کنند که بعد از برجام و پسا تحریم، ایران در مسیر سیاسی، اقتصادی و کلا در دنیا چگونه حرکت می‌کند.

او با بیان اینکه ابعاد سفر رئیس جمهور چین به تهران نشان می‌دهد که این، یک سفر ساده و معمولی نیست، گفت: در این سفر یک سند راهبردی امضا می‌شود و چین با کشورهای دنیا تعداد قابل توجهی سند راهبردی دارد ولی رتبه این سند‌ها چهار درجه است. آنچه که ما با چینی‌ها طی یکسال گذشته تفاهم کردیم سند راهبردی درجه یک برای ایران است.

معاون آسیا اقیانوسیه وزیر امور خارجه همچنین تصریح کرد: سند راهبردی یک نگاه برای بلندمدت جامعی به روابط دوجانبه است و در آن به همه مسائل دنیا، منطقه، همکاری‌های بین‌المللی، مسائل فرهنگی، مسائل اقتصادی و امنیتی نگاهی ویژه می‌شود.

وی گفت: سند مهم دیگری که در این سفر امضا می‌شود سندی است به نام جاده ابریشم. چینی‌ها مدتی است سندی بنام «یک پهنه - یک راه» را برای جاده ابریشم تنظیم کرده‌اند که یک مجموعه کاملی است و می‌توانیم بگوییم پک پول قلمبه‌ای را برای این کار هم گذاشته‌اند.

به گفته معاون وزیر خارجه، در این سفر ۱۷ سند همکاری در زمینه‌های مختلف به ویژه در عرصه‌های اقتصادی، صنعتی، فرهنگی و قضایی با حضور روسای جمهور دو کشور امضا می‌شود و روابط دوجانبه به سطح راهبردی ارتقا می‌یابد.

رحیم‌پور گفت: ما در این مجموعه دو تا و شاید هم سه تا سند فرهنگی داریم، یک سند قضایی برای قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور داریم و همچنین اسنادی داریم که به مسائل اقتصادی، فنی، جاده ابریشم مربوط می‌شود.

وی افزود: می‌توانیم بگوییم تقریبا همه وزارتخانه‌های ما در این سفر درگیر هستند و در سفر رئیس جمهور چین به تهران، شش وزیر به اضافه سه معاون نخست وزیر وی را همراهی می‌کنند.

رحیم‌پور همچنین با اشاره به انتشار مقاله رئیس جمهور چین در رسانه‌های ایرانی گفت: در مقاله رئیس چین علاوه بر موضوعات دیگر، بحث میوه انار هم مطرح شد. به هر حال، در فرهنگ ایرانی، انار جزو میوه‌های بهشتی است و رئیس جمهور چین هم معتقد است که انار یک میوه عرفانی است که از ایران به چین آمده است؛ لذا در مقاله‌شان به این موضوع پرداخته‌اند.

وی افزود: به هر حال فلسفه کنفسیوس چین و فلسفه‌ای که ما را به هر حال در تاریخ به همدیگر پیوند داده است خیلی مستحکمتر از این کشورهای جدید التاسیس نفتی در منطقه است و لذا نگاه راهبردی چین به ایران یک چنین نگاهی است.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه گفت: در ایران، نگاه این نیست که ما سیاست خارجی خود را بعد از برجام، تغییر دهیم. به صورت کلی، پیام انقلاب ما این است که منحصر به یک جا و یک بلوک نمی‌شویم، لذا بازی برد - برد ما با همه کشور‌ها در دستور کار ماست و چین هم که شریک اول ما بوده به نظر می‌رسد تا سال آینده هم این وضعیت را چین خواهد داشت.

خبرنگار پرسید اعلام شده که رئیس جمهور چین یک اعتبار ویژه برای فاینانس طرح‌های خودشان در ایران احتمالا اختصاص خواهند داد؛ این موضوع شامل چه مواردی می‌شود؟ رحیم‌پور گفت: ما در دوره تحریم، با بانکهای چین کار می‌کردیم و حالا با «اگزیم بانک» چین وارد مذاکره شدیم تا اعتبار اختصاص دهند. حتی با وزارت راه ما وارد مذاکره شده‌اند تا برای دادن یک وام با بهره دو درصد یا بعضی موقع صفر درصد را برای قطار سریع السیر به خصوص تهران - مشهد می‌خواهد قایل شود.

او افزود: مبلغ آن هم فکر می‌کنم سه یا چهار میلیارد دلار باشد. بهرحال، برقی کردن خطوط مهم ما از جمله برای تهران - اصفهان و تهران - مشهد جزو برنامه‌های دولت است که می‌خواهد انجام دهد و لذا پیشنهادهای جامع و خوبی را ما در این سفر خواهیم داشت که از مدتی پیش، مذاکرات آن آغاز شده بود.

معاون وزیر خارجه گفت: نکته بسیار اساسی و مهم در این سفر این است که ما گفته‌ایم که ما به هر حال، در دوره تحریمی نبوده و با ان چارچوب مذاکره نمی‌کنیم آنچه که با فرانسه، انگلیس و آلمان صحبت می‌کنیم همانطور هم با چین و کره ژاپن صحبت می‌کنیم و لذا ما تبعیضی و امتیاز ویژه‌ای را قایل نیستیم.

وی افزود: البته برای دوستان دوران تحریمی خودمان هم احترام قایل هستیم و هم بالاخره با آن‌ها کنار می‌آییم ولی نرخ این به اصطلاح سرمایه گذاری‌ها، یک نرخ بین المللی است.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار