استاندار آذربایجان‌غربی:
استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به جایگاه مناسب مرز تمرچین در مراودات تجاری با اقلیم کردستان عراق گفت: پارسال میزان صادرات از این مرز بیش از یک میلیارد دلار بود که بیشتر از صادرات ایران به ۲۷ کشور اروپایی است.
کد خبر: ۱۱۰۸۳۴۳
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۰ 02 June 2023

به گزارش تابناک آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان روز جمعه در نشست فعالان اقتصادی آذربایجان غربی با اقلیم کردستان عراق افزود: مرز تمرچین‌ مرز اول جمهوری اسلامی ایران به اقلیم کردستان عراق در بحث صادرات است.

وی با اشاره به دستور وزیر کشور برای تشکیل دبیرخانه دائمی نشست مشترک و برگزاری هر ۶ ماه یک بار این نشست، اضافه کرد: این امر نشانه اهمیت توسعه روابط با اقلیم کردستان عراق است.

معتمدیان ادامه داد: توسعه روابط با همسایه‌ها از دستورهای رییس جمهور و برنامه دولت سیزدهم بوده و رویکرد جدید کشور نقش آفرینی استان‌ها در مراودات مرزی است.

استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: برای اولین بار در دولت آیت الله رییسی وظیفه هماهنگی بین همه واحدهای مستقر در مرز به استانداران تفویض شده که این امر در حل مشکلات موثر است.

معتمدیان با بیان اینکه ریل گذاری جدیدی در روابط اربیل و آذربایجان غربی آغاز شده است، گفت: تفاهم خوبی در این سفر داشتیم و بدنبال توسعه حداکثری روابط با اقلیم کردستان عراق هستیم.

وی با اشاره به تاکید دولت سیزدهم برای توسعه مرزهای جدید، افزود: برای بازگشایی ۲ مرز دیگر علاوه بر کیله موافقت شده که شامل مرز کلاشین‌ در اشنویه و قاسم رش در میرآباد است.

استاندار اربیل عراق هم در این نشست اظهار کرد: نتیجه این نشست‌ها توسعه تبادل اقتصادی بین ۲ طرف و خیر و برکت برای مردم می‌شود.

امید عبدالرحمان خوشناو اضافه کرد: ما در موضوع اتاق بازرگانی مشترک بین آذربایجان‌غربی و اربیل جدی هستیم و از همه اتاق‌های بازرگانی استان‌ها برای بازدید از این منطقه دعوت می‌کنیم.

وی ادامه داد: در مورد تشکیل کمیته مشترک هم برای هر تفاهمی پیگیری و نظارت می‌کنیم.

در این نشست فعالان اقتصادی در خصوص مشکلات پیش روی تجارت بین ۲ طرف بحث و تبادل نظر شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار