مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از جذب یک میلیارد تومان اعتبار برای حفاظت از از گونه نادر و در معرض انقراض میش مرغ خبرداد.
کد خبر: ۱۰۵۴۱۰۳
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۸ 02 July 2022

به گزارش تابناک آذربایجان غربی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: با پیگیری های این اداره کل و در راستای اجرای برنامه عمل حفاظت از گونه نادر و در حال انقراض میش مرغ، یک میلیارد تومان اعتبار جذب شده است.

سعید شهند افزود : جهت تعیین و مشخص شدن مرز بندی زمین های زراعی واقع در هسته مرکزی پناهگاه حیات وحش دشت سوتاو حمامیان بوکان، ٢٥ عدد میله گذاری انجام شده است.

وی در ادامه گفت :  احداث قرنطینه به مساحت  ١٤٤متر مربع واقع در مرکز تحقیقات میش مرغ از دیگر برنامه های عمل حفاظتی است که در سال ۱۴۰۱ انجام گرفته است.

او در پایان گفت: در قالب برنامه عمل میش مرغ سه تابلو بتنی ٦ متری برای معرفی  منطقه و گونه میش مرغ در پناهگاه حیات وحش دشت سوتاو نصب شده و این اداره کل برای تعامل با جوامع محلی و تشویق  آنها  برای مشارکت در امر حفاظت از گونه میش مرغ با انجمن های مردم نهاد محلی اقدام به انعقاد قرار داد در فصل جوجه آوری میش مرغ در سال ۱۴۰۱ کرده است.

 

«میش‌مرغ» یا «چیرگ» در زبان کردی، پرنده‌ای است که به نام «عروس بوکان» شناخته می‌شود و بر اساس آمار سرشماری زمستان   ۱۴۰۰،    ۱۹ قطعه گونه میش مرغ در حال حاضر در پناهگاه حیات وحش دشت «سوتاو حمامیان» بوکان باقی مانده و خطر انقراض آنها را تهدید می کند.

این کاهش جمعیت از دهه ٤٠ شمسی تا اوایل دهه ۹۰ به‌صورت تدریجی رخ داد.  تا اینکه در ابتدای دهه ۹۰ سازمان حفاظت محیط زیست بخشی از زیستگاه گونه را به عنوان پناهگاه حیات وحش شناخت و حفاظت از آن آغاز شد و در حال حاضر بوکان تنها زیستگاه میش مرغ ایران شناخته می شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار